Irak'da 2 günde 73 ölü

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Irak hükümeti, Divaniye'deki çatışmalarda 73 kişinin öldüğünü açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak askerleriyle Mukteda Sadr'a bağlı güçler arasında Bağdat'ın 130 kilometre güneyindeki Divaniye'de Pazar gecesi başlayan ve dün devam eden çatışamalarda en az 73 kişinin öldüğü açıklandı.
Başbakan Nuri El Maliki'nin bürosundan yapılan açıklamada çatışmalarda 50 milis ile 23 Irak askerinin öldüğü, 30 askerin de yaralandığı kaydedildi. Açıklamadai Divaniye'de durumun kontrol altına alındığı ifade edildi.

Maliki, Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu ile Irak askerleri arasında son aylarda yaşanan en kanlı çatışmayı kınarken Iraklıları silahlı kişilerin tehditlerine karşı güvenlik güçleriyle işbirliği yapmaya çağırdı.

Çatışmalar, dün hükümet temsilcilerinin Necef'te Mukteda Sadr ile görüşmelerinin ardından sone ermişti.

Taraflar arasında içeriği açıklanmayan bir anlşamaya varılmasının ardından kentte durum sakinleşti. Kentin güneyinde bir petrol boru hattında meydana gelen patlamada ise onlarca kişi hayatını kaybetti. Divaniye Valisi, patlamada 27 kişinin öldüğünü, 15'inin de yaralandığını açıkladı.

Başkent Bağdat'ta ise 11'i bir okulun bahçesinde olmak üzere 24 ceset bulundu. Bakuba ve çevresinde düzenlenen silahlı saldırılarda 15 kişi hayatını kaybetti. Amerikan Ordusu ülkede pazar günü 9 dün de 1 askerinin öldüğünü duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious