Irak'da işkence arttı!

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

BM raporunda milis güçlerin, terörist grupların ve Irak hükümetine bağlı güçlerin en temel insan haklarını bile dikkate almadıkları belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan Irak'ta işkence raporu, ABD işgalinin ardından Irak'taki işkence uygulamalarının, Saddam Hüseyin döneminden de büyük bir sorun olabileceğini ortaya koydu. BM raporunda milis güçlerin, terörist grupların ve Irak hükümetine bağlı güçlerin en temel insan haklarını bile dikkate almadıkları belirtildi.

BM işkence raportörü Manfred Novak tarafından hazırlanan raporda Irak'ta hükümet bünyesindeki gözetim merkezlerinde bile işkence yapıldığı kaydedildi. Novak, Ürdün'de yaşayan Iraklılarla yapılan görüşmeler neticesinde hazırladığı raporda işkence soruşturması için Irak'ı ziyaret etmekten de memnun olacağını belirtti. Ancak Novak; ülkede güvenliğin tam olarak sağlanamadığından Bağdat'ta çok sık korunan Yeşil Hat dışına çıkamaması halinde, hazırlayacağı raporun kapsamlı ve doğru bir rapor olmayacağını belirtti.

Rapor, Iraktaki bazı siyasîler tarafından kabul edildi. Ancak Şii partiler, özellikle hükümete bağlı Şii milislerin "kurumsal işkence uyguladığı" iddialarını reddediyor. Şii milisler, özellikle Sünni otoriteler tarafından çok sayıda adam kaçırma, işkence ve adam öldürme olayından sorumlu tutuluyor. Irak'ta son zamanlarda infaz edilmiş ve üzerinde işkence uygulanan cestlerin sayısında da artış gözlenmişti.

Son olarak BM Irak'a Yardım Misyonu da, dün Bağdat'ta bir morgda bulunan cesetlerde işkence izlerine rastlandığını açıklamıştı. Bu kişiler üzerinde elektrik ve yanık izlerine rastlandığı; bazılarının gözlerinin oyulduğu, bazılarının da dişlerinin söküldüğü belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious