Irak'ın bölünmesi iç savaşa yol açar

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın bölünmesinin kanlı mezhep çatışmalarını yeni boyutlara yükseltebileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bağdat'ta perşembe günü gerçekleştirilen kanlı saldırıların, mezhep kökenli çatışmaları körüklediği bir dönemde Irak'ın iki Sünni komşusu Ürdün ve Türkiye'den iç savaş uyarısı geldi. İki günlük çalışma ziyareti için dün Ürdün'e giden Başbakan Erdoğan, Ürdün Başbakanı Maruf el Bahit ile görüştü. Görüşmenin ardından basına konuşan iki başbakan da mezhep kökenli şiddet olaylarının artık kontrolden çıktığı Irak üzerinde durdu. Erdoğan, ülkedeki şiddeti durdurmak için yapılabileceklerin azamisini yapmak zorunda olduklarını kaydederek, "Özellikle Bush-Maliki toplantısını önemsiyoruz. Bunun öncesinde Başkan Bush ile Riga Zirvesi'nde bir araya gelmemiz söz konusu. Orada bu konuyu görüşme fırsatı arayacağız." dedi. Erdoğan, Irak'ın parçalanmasının "kabul edilemez" olduğunu da belirterek şöyle konuştu: "Irak'ın üçe bölünmesini ben bir iç savaşın başlangıcı olarak görüyorum. Şu andaki mevcut iç savaş zirve yapar. Buna da vesile olanları tarih ve insanlık affetmez." Ürdün Başbakanı Bahit de Irak'ın parçalanması sonucu çıkacak "yangının alevlerinin sadece Iraklılara değil herkese ulaşacağı" uyarısında bulundu.

Filistin konusuna da değinen Erdoğan, İsrail'in Filistin'e karşı uyguladığı tutumu tasvip etmediklerini belirterek, "Tribünde seyirci olmamamız gerekiyor. Artık her birimiz birer aktör olmalıyız.'' diye konuştu. Başbakan Erdoğan, siyasi krizin tırmandığı Lübnan için de, "Hizbullah'ın hükümetten çekilmesini doğru bulmuyorum. Sinyora hükümetini destekliyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious