Irak'ın geleceği Bağdat'ta tartışılacak

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Irak'ın komşuları ve Birleşmiş Milletler’in 5 daimi üyesi, bugün Bağdat'ta bir araya gelecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak'ın geleceğinin tartışılacağı bu toplantı, İstanbul'da yapılması planlanan ikinci buluşmanın akıbetini de belirleyecek.

Türkiye tarafından 2003 yılında başlatılan komşu ülkeler sürecinde yer alan dokuz ülkeyle BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesini bir araya getirecek toplantı, Irak'taki gelişmelerin ikili ve bölgesel boyutlarıyla birlikte değerlendirilmesine olanak sağlayacak.

Kaynaklar, Irak'a verilen desteğin göstergesi olarak değerlendirilen Bağdat'taki toplantının, Başbakan Nuri El Maliki'nin konuşmasıyla başlayacağını belirttiler.

Toplantı sonunda bir bildiri yayımlanıp yayımlanmayacağı henüz netlik kazanmazken, Bağdat'ta ağırlıklı olarak Irak'ın yeniden yapılandırılması ve bir an önce kendi ayakları üzerinde durmasının sağlanması üzerinde görüş alışverişinde bulunulacağı belirtiliyor.

ABD ve İran aynı masada

Bugünkü Bağdat toplantısı, ABD ile, İran ve Suriye temsilcilerini aynı masada buluşturacak. Şam yönetimi, toplantıyı Washington'la ilişkilerinde bir dönüm noktası olarak görüyor.

Ancak Washington yönetimi, bugünkü toplantıya çok da ılımlı gelmiyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Irak Müsteşarı David Satterfıeld, İran ve Suriye ile "Pazarlık değil mücadele" edeceklerini söyledi, Şiilerin öldüğü son saldırılarda, Suriye'nin rolünü açıklayacaklarını bildirdi.

Teröristlerin Irak'a Suriye sınırlarından girdiğini öne süren Satterfıeld, İran'a yönelik suçlamalarını da yineledi.

Toplantının Türkiye için önemi

Bağdat'ta bugün yapılacak toplantıda, Türkiye'yi, Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol temsil edecek.

Türk heyetine Bağdat yolunda Mısır heyeti de eşlik edecek. Mısırlı diplomatlar, Türk heyetine tahsis edilen özel uçakla Irak'a gidecek.

Türkiye'nin amacı Bağdat'ta başlayacak diyalog sürecinin devam etmesini sağlamak.

Toplantı olumlu geçerse, bir sonraki buluşmanın İstanbul'da yapılması planlanıyor. İstanbul toplantısının, dışişleri bakanları seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Bu toplantı için 2 Nisan tarihi üzerinde duruluyor.

Bağdat'ta ilave güvenlik önlemleri

Öte yandan, AP'nin haberine göre, Bağdat'ta toplantıya katılacak üst düzey memurlarının güvenliğini sağlamak amacıyla ek önlemler alındı.

Irak İçişleri Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, toplantının yapılması planlanan Irak Dışişleri Bakanlığı binasının çevresinde de güvenlik önlemleri artırıldı.

Haberde ayrıca, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin başkent sokaklarını turlayarak, polis kontrol noktalarını ziyaret ettiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious