Irak'ın geleceği kayıp

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Irak'ta şiddet kuzeyden güneye tüm ülkeye yayıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın tamamına yayılan şiddetten kimse muaf kalamazken, kayıp çocuklar kuşağının yetişmesi gelecek umutlarınnı yok ediyor. Independent, ABD Başkanı George W. Bush'un 21 bin 500 takviye asker sevkiyle öncelikle Bağdat'ta güvenliği sağlama çabasına eleştirel mercek tuttu. Manşetteki 'ölüm bilançosu tablosu', kuzeyden güneye doğudan batıya her kentte bombalama ile çatışma yaşandığını gösterirken, Bush yönetimi ile Britanya hükümetinin 'dört vilayet hariç Irak'ın kalanı huzurlu' tezini yalanladı. Tabloya göre, Bağdat, Musul, Kerkük, Havca, İshaki, Duceyl, Beyci, Selahaddin, Dibis, Anbar, Samarra, Habbaniye, Ramadi, Bakuba, Balad, Felluce, Telafer, Kerbela, Rutba, Harma, Kaim, İskenderiye, Mussayeb, Kifl, Talil, Divaniye, Necef, Maysan, Kut, Basra, Duliya, Halis ve Riyad şiddet egemenliğinde.
Washington merkezli Yeni Amerika Vakfı'ndan Irak'ta iki yıl çalışmış Nir Rosen de şunları söyledi: "Uzun zamandır Bağdat'ı kontrol edersen tüm ülkeyi kontrol edersin fikri hâkim. Ama bu saçma, zira Irak paramparça. Bağdat'ta olanlarla Kerkük, Musul, Basra ve Ramadi'de olanlar doğrudan ilişkili değil. Irak'a 100 bin asker daha gönderilse de fark etmez. Zira çözüm Amerikalılar değil."
Guardian ise 'Savaş çocukları:
Irak'ta şiddetle travma geçiren kuşak' manşeti atarken, gelecek nesillerin şimdiden kaybedildiğine dikkat çekti. Okullar bile saldırılardan muaf tutulmayıp okul önünde öğrencilerinin şahitliğinde öğretmenlerin gırtlağı kesilirken, annelerinin korkudan okula gönderemediği çocuklar 'katliam oyunu' oynuyor: 'Bağdat'ın batısında bir arka sokaktaki kontrol noktasına yaklaşan araç durduruluyor. Kalaşnikofunu sürücüye doğrultan asker soruyor: 'Sünni misin, Şii mi? Zarkavi'den misin Mehdi Ordusu'ndan mı?' Sürücü 'Mehdi Ordusu' deyince asker neşeyle "Yanlış cevap. Yakalayın şunu" emrini veriyor. Yandaki kapıdan silahlı dört kişi fırlıyor. İçlerinden biri sürücünün gırtlağını kesiyor ve "İşin bitti. Sen öldün" diyor. Sürücü yere yığılırken, anlık sessizliği "Hadi çocuklar eve, yemek hazır" diyen anne bozuyor. Üç hafta önce okul önünde pusu kuran silahlı adamların öğretmenlerinin gırtlağını kestiğine tanık olmuş çocuklar, oyuna yarın devam etmek üzere oyuncaklarını arka bahçeye götürüyor.'

'Gerçek silah alırlarsa...'
Yaşları 12 ile altı arasında değişen Abdülmuhammed ile beş kardeşi eve girerken, anneleri Seyide "En küçük iki çocuğum, yatağı ıslatıyor ve sürekli kâbus görüyor. Abdülmuhammed, kabadayı gibi diğer çocuklara şiddet uyguluyor. Korkum bir gün ellerine gerçek silah almaları" diyor. Iraklı aile, öğretmen ve doktorlar, çocukların aynı semptomları gösterdiğini, hatta ailelerine saldırganlaştığını anlattı. Iraklı Psikologlar Birliği'nin raporunda, 'Kaçırılma-saldırı korkusu içindeki çocuklar derin psikolojik sorunlar yaşıyor. Milyonlarca çocuğun şiddetten etkilenmesi, gelecek kuşaklar için ciddi kaygı yaratıyor" deniliyor. Süleymaniye Üniversitesi'nden psikolog Prof. Şerif Karaçatani, "Acımasızca kan dökülmesi ve profesyonel yardımdan yoksunluk, Iraklı çocukların şiddete iyice alışarak, büyüdüklerinde de aynı yolu izlemelerine yol açabilir" uyarısı yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious