Irak'ın geleceği Kerkük'ün elinde

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

The Guardian gazetesi, Kerkük'ün Bağdat'ta varolan mezhep çatışmalarından uzak olduğunu ancak petrol açısından zengin olan kentin etnik unsurlar nedeniyle saatli bomba olduğu yorumunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazeteye konuşan bir batılı bir yetkili, "Kerkük'ten daha önemli çok az konu var. Herkesin gözü Kerkük'te. Anlaşma ya da çatışma için bütün şartlar var. Kerkük'teki durum çözülürse Irak'ın geleceği için bir şans doğabilir." dedi.

Gazete, yeraltındaki petrole rağmen kentin gelişmemiş olduğunu belirtti. Gazeteye konuşan Kerkük'ün Kürt yöneticisi Abdülrahman Mustafa, eski yönetimleri suçladı. Bağdat'ta halihazırda bulunan hükümeti de suçlayan Mustafa, "Bizi önemsemiyorlar. Yeniden yapılanmamız önünde engeller çıkarıyorlar." şeklinde konuştu. Saddam Hüseyin zamanında kentten sürülen Kürtlerin geri geldiğini ve kentin Kürtlere bağlanmasını istediklerini belirten The Guardian, diğer etnik unsurların buna karşı çıktığı yazdı. Gazeteye konuşan bir Türkmen, "Kentin Kürtlere bağlanması bir afet olur. İnsanlar Kürtlerin yönetimi kabul etmez. İç savaş çıkabilir." dedi. Türkmen, bölgenin farklı bir statüsü olmasını isterken gazete Kürtlerin "tarihi yanlışlarını düzeltilmesini talep ettiklerini" yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious