'Irak'ın komşuları çatışmayı körüklüyor'

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

İngiliz Financial Times gazetesi, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Irak'ın bütün komşularını ülkede gizli faaliyetlerde bulunarak mezhep çatışmasını körüklemekle suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazetede yer alan haberde, kaynağı Suudi Arabistan olan para ve silahların hala Sünni gruplara ve El Kaide'ye ulaştığını, bunların bazen Suriye üzerinden getirildiği iddiasında bulundu.

İran ve Suriye'ye 'ölümcül destek' suçlaması

Financial Times, ABD'de geçen hafta yayımlanan ulusal istihbarat raporunda İran'ın Şii militanlara 'ölümcül destek' vermekle suçlandığını da hatırlattı.

Aynı raporda Suriye ise, iktidarın eski sahibi Baas Partisi'ne destek vermek ve yabancı savaşçıların Irak'a girişlerini önlememekle suçlanmıştı.

Haberde, ABD'li bir üst düzey yetkilinin Sünni direnişçilerin Suudi ve diğer Körfez ülkelerindeki 'kişiler' tarafından finanse edildiği yönündeki değerlendirmesine de yer verildi.

Independent Brookings Institution'ın Irak raporunda ise, İran'ın Irak'ta birkaç bin ajanı olduğu ve Şii gruplara silah ve para sağlandığı iddia edildi.

Raporda ayrıca, "Suudi Arabistan, Ürdün, Kuveyt ve Türkiye'deki Sünni güçlerin hepsi İran'ın artan etkisi ve Irak içindeki varlığından korkuyor ve ona yetişebilmek için çaba sarfediyorlar" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious