Irak'ın komşuları terörü görüşecek

Irak'ın komşuları terörü görüşecek .9027
  • Giriş : 15.04.2008 / 09:47:00

Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda terörle mücadelek de masaya yatırılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TSK'nın, ABD'nin işbirliği ile Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine karşı gerçekleştirdiği, hava ve kara operasyonlarının ardından ilk defa yapılacak olan Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda terörle mücadelek de masaya yatırılacak.

Türkiye'nin, 22 Nisan'da Kuveyt'te düzenlenecek toplantıda özellikle Irak topraklarının, komşu ülkelere karşı kullanılmamasını ve terörle mücadeledeki işbirliğinin artırılmasını isteyeceği ifade ediliyor. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nin de katılacağı Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları toplantısı, 22 Nisan'da Kuveyt'te yapılacak. Toplantıda Irak ve komşuları Türkiye, İran, Suriye, Ürdün, Mısır, Kuveyt ve Suudi Arabistan'ın yanısıra, BM Güvenlik Konseyi Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri, ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin Halk Cumhuriyeti de temsil edilecek.

-TERÖRLE MÜCADELENİN ÖNEMİ-

Kuveyt'teki toplantıda güvenlik sorunları, en önemli konu başlığı olacak. Irak'ın komşuları ve toplantıya katılacak diğer ülkelerin, Irak'ta güvenlik sağlanması çabalarına destek mesajı vermeleri bekleniyor. Bu çerçevede terörün önlenmesi amacıyla Irak ile komşu ülkeleri arasında yapılan işbirliğinin önemine vurgu yapılacağı toplantıda teröre karşı işbirliğinde siyasi iltica standartları dahil olmak üzere, uluslararası kriterlerin benimsenmesi de istenecek. Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunmasının önemini vurgulayacak olan Türkiye'nin ise, özellikle Irak'ın topraklarının komşu ülkelere karşı kullanılmaması, terörle mücadelede işbirliğinin artırılmasını talep edeceği belirtiliyor. Komşu ülkelerin Irak'ın istikrarına katkıda bulunması amaçlayan, Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı, son olarak geçen Kasım ayında İstanbul'da yapılmıştı. Türkiye'nin öncülüğünde 2003 yılında başlatılan Irak'a Komşu Ülkeler girişimi çerçevesinde şimdiye kadar çok sayıda toplantı yapıldı. Ancak BM Güvenlik Konseyi'nin Beş Daimi Üyesi'ni de kapsayacak biçimde genişletilmiş biçimi ile düzenlenen ilk toplantı 2007 yılının Mayıs ayında Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde gerçekleşti. Geçen Kasım ayında Türkiye'nin evsahipliği ile İstanbul'da yapılan toplantının sonucunda yayınlanan bildiride Irak'ın toprak bütünlüğünün önemi ve terörle mücadeledeki işbirliğinin güçlendirilmesine ilişkin ifadelere yer verilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious