Irak'ın Kuzey'inde en çok hangi kanallar izleniyor?

Irak'ın Kuzey'inde en çok hangi kanallar izleniyor?.12617
  • Giriş : 25.11.2007 / 12:22:00

Irak'ın Kuzey'inde halk olup biteni sıcağı sıcağına hangi kanallardan takip ediyor dersiniz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TÜRKİYE, IRAK’IN KUZEY’İNDE HANGİ KANALLARDAN İZLENİYOR?

Türkiye Irak’ın Kuzeyi’nde yakından takip ediliyor. Çünkü, Türkiye bölgeye çok yakın. Bölgeyle hem akrabalık hem de ticari ilişkilerimiz var.

Çok sayıda işadamı bölgede yatırım yaparken binlerce işçi de bölgede çalışıyor. Bölge halkı, Türkiye’den oraya yatırım ya da çalışmak için giden insanlar, Türkiye’deki gelişmeleri, ülkemizi nereden takip ediyor dersiniz? Üzülerek yazıyorum. Maalesef Türkiye’nin hemen yanı başında bulunan ve Türkiye ile içli dışlı olan bölge insanı, Türkiye’yi uydudan yayın yapan televizyonlardan izliyorlar. Peki hangi televizyonlardan? Yine maalesef, bizzat örgütün kanalı veya çok fazla, ya da hiç denetlenmeyen bölgesel ya da uydudaki televizyon kanallarından. Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz? Bölge insanı, Türkiye sınırları dışında direkt olarak terör örgütü ile bir etkileşim içinde.

Bölge tam bir yayın ablukasında. Halk televizyon yayınlarını genel itibariyle uydulardan takip ediyor. Ve çanak antenler, Nilesat ve Hotbird uydularına çevrilmiş durumda. Bu uydularda da Türk kanalları bulunmuyor. Sokaklarda gezdiğiniz zaman, genellikle işyerlerinde bölgenin yerel kanalları, örgütün televizyon kanalı veya çeşitli Arap kanallarının açık olduğunu görüyorsunuz. Zaten Nilesat’ta bulunan Arap kanallarının bir çoğu müzik yayını yapıyor. Bölge insanı, Arapça ve Kürtçe dillerindeki arabesk, şarkı, türkü ya da ezgilere çekilen konulu kliplerle uyutuluyor.

Azıcık gündemle, dünyadaki gelişmelerle ilgilenen ise, bölgesel kanalların ya da El Cezire’nin esiri oluyor. Yani gelişmeleri oradan takip ediyor. Zaten mecburlar. Çünkü yayın olarak Türkiye’nin hemen hemen hiçbir etkinliği yok. Bölgede yayın yapan Türkmeneli Televizyonu’na da şartlı bakıldığı için, bölge insanı tamamen farklı, kasıtlı yayınların etkisi altında. Sadece bölge insanı mı orada çalışan çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu’dan giden işçiler de aynı yayınların etkisinde. Çünkü Türk televizyonlarının izlenebilmesi için çanak antenlerinizi TÜRKSAT’a çevirmeniz gerekiyor. Yani bütün çanak antenlerin çevrili olduğu uydularda henüz hiçbir Türk kanalı bulunmuyor.

Bizim ülkemizde yayın yapan çok sayıda haber kanalı var. Hadi bunları bir kenara bırakalım devletin kanalı TRT neden hemen yanı başındaki bölgede izlenemez? Neden NİLESAT’ta olmaz? Aslında bölgede çok büyük potansiyel var. Orada bulunduğumuz süre içerisinde gördüğümüz kadarıyla örgütün televizyon kanalı ve bölgesel birkaç kanal gün içerinde bu potansiyeli bildiklerinden Türkçe haberler veriyorlardı. Ancak bu haberlere ne kadar güvenebileceğimiz ortada. Türk yayınlarının bölgede izlenebilmesiyle ülkemize nasıl bir sempatiyle bakılacağını, en azından oluşturulmak istenen menfi havanın nasıl kırılabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Ne yapılması gerektiği noktasında aslında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın getirmiş olduğu açılım oldukça önemli. Bölgeye yönelik Kürtçe yayın, tüm Irak'ta Türkiye televizyonlarının izlenebilecek duruma getirilmesi gerçekten çok önemli bir adım. Bu sayede oradaki insanlarla iletişim ve etkileşimin sağlanabileceği muhakkak. Bu sayede bölge halkının Türkiye'ye sempati duyacağı ve terör örgütü PKK'ya destek vermeyeceği ya da en aza ineceğine kesin gözüyle bakılabilir. Aksi halde, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta yaşayan Kürtlere yönelik başka bir yöntemle, 'kucaklayıcı bir politika' izlemesi pek mümkün görünmüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious