Irak'ın kuzeyinde peşmergelerin askeri hareketliliği arttı

Irak'ın kuzeyinde peşmergelerin askeri hareketliliği arttı.9912
  • Giriş : 14.11.2007 / 19:09:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:16:06

Peşmerge karakollarına takviyeler yapılırken bölgede basının hareket alanına kısıtlamalar getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Peşmerge karakollarına takviyeler yapılırken bölgede basının hareket alanına kısıtlamalar getirildi. Bombardımanın hava saldırısı mı yoksa topçu saldırısı mı olduğu konusu ise Hava Kuvvetleri Komutanı’nın Kıbrıs’tan yaptığı açıklama ile netleşti.

Türkiye'nin sınır ötesi operasyondaki kararlığı ve başbakan Erdoğan'ın "kıştan önce sınır ötesi harekat yapılacak" demesi, Irak'ın Kuzeyi'nde yine hareketlenmeye sebep oldu.

Önceki gece bazı noktalara yönelik yapılan nokta atışlarının ardından, bölgede yerel yönetim sessizliğini koruyor. Bölge yönetimi şimdilik Irak Hükümeti ve ABD yetkilileriyle görüşerek muhtemel gelişmelerin değerlendirmesini yapıyor. Ancak Zaho ve Dohok'ta peşmerge güçlerindeki hareketlilik gözle görülür bir şekilde devam ediyor. Zaho'dan sınır boyunca Batuka ve Kanimasi bölgelerine doğru giderken, peşmerge güçlerine her an rastlamak mümkün.

Topçu ateşiyle vurulan Pırbela, Keşan ve Avaşin bölgelerine giriş izni verilmiyor. Samanyolu Haber ekibi ısrarlarımıza rağmen bölgeye sokulmadı.

Peşmerge güçleri, top atışı yapılan yerlerin boş olduğunu ve bombardımanın ardından herhangi bir ölüm ya da yaralanmanın olmadığını öne sürdüler. Ayrıca vurulan bölgelere girmenin oldukça riskli olduğunu belirtiler... Türk sınırı tarafından zaman zaman silah sesleri geldiği de alınan bilgiler arasında.

Öte yandan, sınır ötesi operasyon ihtimali ve bölge yönetiminin PKK’ya karşı uygulamış olduğu yaptırımlar sınıra yakın bölgelerde güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkmasına sebep oldu. Özellikle civardaki peşmerge karakolları çevresinde sıkı tedbirler alınmaya başladı. Muhtemel bir operasyonda çemberin daralmasıyla örgütün peşmerge güçlerine de saldırma ihtimaline karşı karakollar alarma geçirilmiş durumda. Bu arada güvenlik tedbiri olarak karakollara giden asfalt yolların kazılarak bozulduğu göründü. Fakat bu ilgi çekici görüntünün kameralara yansımasına müsaade edilmedi.

Bölge yönetimi, Türkiye'nin yapacağı operasyonların başlama vaktinin yakın olduğunu düşünüyor. Özellikle de ABD'nin vereceği anlık istihbaratlarla Türkiye’nin nokta operasyonları yapacağı görüşü hakim... Bölge halkında Başbakan Erdoğan’ın “hedefimiz sadece PKK olacaktır " açıklamasından dolayı nispi bir rahatlık görünüyor. Fakat her şeye rağmen bölgede ciddi bir tedirginlikten de söz edilebilir.

Öte yandan, bölgeye yapılan bombardımanın bir hava harekatıyla mı yoksa Topçu atışıyla mı yapıldığı tartışmasına Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu son noktayı koydu.

Basın nereden buluyor, nereden çıkartıyor bu haberleri bilemiyorum. Dün öğleden itibaren hemen hemen bütün televizyonlarda böyle bir haber vardı. Ben o zaman görevimin başındaydım ve Türk Hava Kuvvetleri’nin hiçbir uçağı sınır ötesinde herhangi bir harekâtta bulunmamıştır. Yok, öyle bir şey. Haberler tamamen asılsız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious