Irak'ın patronu çuvalcı general

  • Giriş : 06.01.2007 / 00:00:00

Beyaz Saray, gelecek hafta açıklanacak olan yeni Irak planı kapsamında, ülkedeki ABD güçlerinin komuta kademesini değiştirmeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

New York Times gazetesinin haberine göre Bush yönetimi, ABD Ordusu Merkez Komutanlığı ve Irak’taki Amerikan güçlerinin komuta kademesinde değişiklik yapılacak.

7 Kasım 2006 Kongre seçimlerinde, Irak’taki durumun da etkisiyle rakibi Demokrat Parti’ye karşı ağır yenilgi alan ve Kongre’de çoğunluğu Demokrat Parti’ye kaptıran Cumhuriyetçi Partili Bush, seçimlerin hemen arkasından Savunma Bakanlığı pozisyonunda değişiklik yapmış ve Donald Rumsfeld’in yerine Bob Gates’i atadığını duyurmuştu. Bush’un komuta kademesinde yapacağı değişikliklerle de, Irak’ta değişiklik yapmaya yönelik kararlılıklarını bir kez daha göstermeyi amaçladığı kaydediliyor.

ASKER ARTIRIMI

BBC televizyonunun haberine göre, yeni stratejinin Irak’a 20 bin civarında ek asker gönderilmesini de kapsayabileceği belirtiliyor. Ancak Demokratların ek asker sevkıyatına karşı çıkma ihtimalleri yüksek görülüyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, daha önce yaptığı açıklamalarda, “Amerikan halkının ucu açık bir taahhüdü, sonu görünmeyen bir savaşı reddettiğini” söylemişti.

Anti-terör uzmanı

David Petraeus: Bush’un Casey’nin yerine getirmeyi planladığı Korgeneral David Petraeus, Temmuz 2003’te Süleymaniye’de Türk askerlerinin ABD güçlerince gözaltına alındığı ‘çuval olayı’ sırasında Kuzey Irak bölgesinden sorumlu komutandı. 2003’te Irak’a giren ilk Amerikan gücü olan 101’inci Hava İndirme Tümeni’nin komutanı da olan Petraeus, Irak’tan sonra ABD’deki Fort Leavenworth Üssü’nün komutanlığına getirilmişti. Petraeus, Amerikan askerlerinin Irak’ta artan direniş karşısında, anti-terör eğitimi alması konusunda attığı öncü adımlarla tanınıyor.

Artan şiddetin sorumlusu

George Casey WashIngton kaynakları, Irak’ta artan şiddet olayları ve mezhep çatışmalarının faturasının, geçen yıl ülkedeki Amerikan askerlerinin sayısını azaltma planını gündeme getiren Orgeneral George Casey’ye kesileceğini söylüyor. Casey, Irak’taki Amerikan güçlerinin komutasını 2004’ten beri yürütüyor.

Kimler geliyor

William Fallon: ABD Pasifik güçlerinin komutanı Amiral William J. Fallon, Irak ve Afganistan savaşlarından sorumlu Merkez Komutanı General John Abizaid’in yerine gelecek. Göreve atanması halinde iki kara savaşından, Irak ve Afganistan’daki operasyonlardan ilk kez bir deniz subayı sorumlu olacak. Pentagon kulislerinde güçlü bir komutan olarak görülen Fallon’un operasyonların başına getirilmesi, ABD’nin bölgede İran’a karşı, özellikle Basra Körfezi’nde daha baskın bir konuma gelmeyi amaçladığı şeklinde yorumlanıyor.

Zalmay Halilzad : ABD’nİn Irak’taki Büyükelçisi olan Halilzad, John Bolton’dan boşalacak olan ABD’nin BM Büyük- elçiliği görevine atanacak.

Ryan Crocker : Halilzad’ın yerine Irak’taki ABD Büyükelçiliği’ne Pakistan Büyükelçisi Crocker getirilecek.

Michael McConnell: NEGROPONTE’nin Rice’ın yardımcılığına getirilmesiyle boşalan koltuğuna emekli bir amiral olan istihbarat yetkilisi Michael McConnell atandı. McConnell, 1. Körfez Savaşı döneminde o dönem General olan Colin Powell’la birlikte çalışmış, Clinton ve baba Bush dönemlerinde de Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanlığı yapmıştı.

John Negroponte: ABD Ulusal İstihbarat Direktörü John Negroponte, görevinden alınarak Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’in yardımcılığına getirildi. Ancak Negroponte’nin, Robert Zoellick’in geçen hazirandaki istifasıyla boşalan bakan yardımcılığına Kongre’den onay alması zor görünüyor, çünkü Reagan döneminde Latin Amerika ülkelerindeki kontra gerillalara yasadışı mali yardımlar konusunda isminin geçmesi Demokratların Negroponte’ye soğuk bakmasına neden oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious