'Irak'ın toprak bütünlüğünü önemsiyoruz'

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Irak'ın toprak bütünlüğünü önemsediklerini belirterek, “Bu konuda İranlı tüm yetkililerle aynı görüşü paylaştığımızı gördük” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran'a bir günlük çalışma ziyaretinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdiği temasların ardından İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Perviz Davudi ile ortak basın toplantısı düzenledi.
İran'a gerçekleştirdiği bir günlük çalışma ziyaretinde son derece yararlı görüşmeler yaptığını belirten Erdoğan, “İran bizim için çok çok önem verdiğimiz, tarihten gelen dost, kardeş ülke, dostumuz” dedi. 1639 tarihli Kasr-ı Şirin Anlaşması'ndan bu yana istikrarın bölgede ve komşulukta hakim olduğunu vurgulayan Erdoğan, son dönemde dünyada ve çevrede meydana gelen olaylara Türkiye'nin bakışında bu 400 yıllık sürecin son derece önemli olduğunu söyledi.

İran'la ilişkilerin her geçen gün geliştiğini memnuniyetle müşahede ettiklerini ifade eden Erdoğan, oldukça verimli geçen görüşmelerde Türkiye-İran ilişkilerini geniş şekilde ele alma fırsatı bulduklarını belirtti. 2002 yılı sonu itibariyle 1.2 milyar dolar olan Türkiye ile İran arasındaki dış ticaret hacminin bugün 7 milyar dolara tırmanmasının, ilişkilerin ne denli geliştiğinin en önemli göstergesi olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, bunu yeterli bulmadıklarını ve şimdi hedefin 10 milyar dolar olduğunu dile getirdi. Bu noktayı yakalamak için ülkede iradenin mevcut olduğunu kaydeden Erdoğan, “İran ile ilişkilerimizi bundan sonraki süreçte de herhangi bir aksaklığa mahal vermeden yürütme kararlılığındayız” dedi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Özellikle ilişkilerimizin önünde engeller varsa bunları nasıl kaldıracağız, bunların üzerinde durduk. Bazı şirketlerimizin yaşadığı sıkıntıları giderme yollarını aradık.

İlişkilerimizin gelişmesi sadece halkımız için önemli olmayacak, bölge barışına da katkı sağlayacak.
Görüşmelerimizde bölge hassasiyetleri konusunda Irak Lübnan, Filistin konuları üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Mevcut gelişmelerden duyduğumuz kaygıları karşılıklı olarak ortaya koyduk. Bunu nasıl giderebiliriz, bunu konuştuk. Bölgedeki istikrar ve barışın korunması konusunda Türkiye, İran ve Suriye'ye düşen sorumluluğun üzerinde görüş alışverişinde bulunduk.

Irak'ın toprak bütünlüğünü kesinlikle önemsiyoruz ve bu konuda İranlı tüm yetkililerle aynı görüşü paylaştığımızı gördük. Irak'ta herhangi bir bölünmenin gelecek için ne tür olumsuzluklara neden olabileceği noktasında hemfikiriz. Zira Irak'taki bu durum sadece Irak'ın sıkıntısı değil, tüm bölgenin sıkıntısıdır. Bu mezhepler arası çatışmayı nasıl durdurabileceğimiz üzerinde durduk.”

Yaptığı görüşmelerde Lübnan'da son zamanda meydana gelen olumsuzlukları da ele aldıklarını anlatan Erdoğan, “Lübnan'da şu anda tek tesellimiz, çatışmaların başlamamış olmasıdır. Endişemiz, Lübnan'daki bu sürecin mezhepler arası çatışmaya taşınıp taşınmayacağıdır” diye konuştu. Bu nedenle Hizbullah'ın hükümetten çekilmesini doğru bulmadıklarını belirten Erdoğan, Lübnan'da birlik ve beraberliğin en çok olması gereken bir dönemde böyle bir sıkıntının doğru olmadığını söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:
“Lübnan'da zaman birlik zamanıdır, Lübnan'da zaman beraberlik zamanıdır, Lübnan'da zaman dayanışma zamanıdır.
Koalisyon içinde sorunlar varsa Türkiye, İran, Suriye el ele verelim, komşu ülkeler el ele verelim ve bu sorunları çözelim.

Aynı şekilde Filistin ile ilgili olarak da Filistin'de şu an seçim sonrası sürece desteğimiz devam etmektedir. Demokrasiye inanmış olan tüm ülkeler Filistin'deki sandık neticesine saygı duymak mecburiyetinde idiler ve o sonuca saygı duymayanlar şu andaki durumun mesulü durumundadır. Bizler Filistin'e ve o bölgedeki barışa elimizden geldiğince destek vermeye devam edeceğiz.

Görüşmelerde İran'ın nükleer programıyla ilgili samimi görüşlerimi de muhataplarımla paylaştım. Sürecin başından itibaren soruna diplomatik yollarla çözüm bulunmasını ilettik. Şu ana kadar nasıl yardımcı olmaya çalıştıysak, bundan sonra da aynı şekilde yardımcı olacağımı ifade ettik.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious