'Irak'ın toprak bütünlüğünü savunuyoruz'

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

ABD Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Peter Rodman, Irak'ın bütünlüğünün ABD'nin Irak politikasının temel ilkelerinden biri olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantıda, Türkiye'nin içinde olduğu bölgedeki son gelişmelerin stratejik açıdan ele alındığını ve tarafların görüşlerini karşılıklı olarak aktardıklarını belirten Rodman, askeri bazı teknik konularla yeni işbirliği alanlarını da görüştüklerini bildirdi.

Rodman, dünyanın karışık bir bölgesinde bulunan Türkiye ile ABD arasındaki ittifakın çok önemli olduğunu söyleyerek, Türkiye için güvenilir bir müttefik olmak istediklerini kaydetti.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK İLE MÜCADELE

Türkiye'nin endişe ve çıkarlarının kendileri için de önemli olduğunu göstermek istediklerini ifade eden Rodman, terör örgütü PKK ile mücadele konusundaki son çabaların ve ABD'&nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Joseph W. Ralston'un görevinde başarılı olmasını da arzu ettiklerini bildirdi.

Rodman, terör örgütü PKK ile mücadele konusunun toplantılarda gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine, bu konuyu da ele aldıklarını söyleyerek, Türkiye'nin bu konudaki endişe ve görüşlerini aktardığını bildirdi. Gerek Türk gerekse ABD'nin terör örgütünün Türkiye için bir tehlike oluşturmaması gerektiği hususunda birleştiğini söyleyen Rodman, bu konuda çok ayrıntıya girmek istemediğini çünkü bunun Ralston'un görevi olduğunu belirtti. Rodman, bununla birlikte gerek Bush gerekse ABD yönetiminin diğer bölümünün Ralston'un misyonunda başarılı olmasını ve somut sonuçlar almasını istediğini bildirdi.

Rodman, "Türkiye-Irak sınırının bir barış sınırı olmasını istiyoruz" diye konuştu.

IRAK ÇALIŞMA GRUBUNUN RAPORU

Irak Çalışma Grubunun raporuna ilişkin soru üzerine Rodman, bu grubun danışma niteliğinde olduğunu söyleyerek, ABD Başkanı George Bush'un gerek bu raporu gerekse diğer çalışmaları göz önüne alarak kendi politikasını oluşturacağını belirtti. Rodman, bu politika oluşturulurken ayrıca Iraklı liderlerle ve bölgedeki dostlarla konuşulacağını bildirdi.

Rodman, Bush'un, Çalışma Grubunun raporunda Irak'ın bütünlüğüne yapılan vurguyu paylaşacağını da düşündüğünü söyleyerek, "Çünkü Irak'ın bütünlüğü Irak politikamızın en temel ilkelerinden biri" dedi. Rodman, Bush'un raporda Türkiye'nin önemi hakkında söylenenleri de paylaşacağına inandığını kaydetti.

Kerkük konusundaki soruya karşılık bu konunun Türkiye için hassasiyetini anladıklarını söyleyen Rodman, Iraklıların bu konuya yapıcı bir şekilde katkı getirmesini umduklarını bildirdi.

İRAN'IN NÜKLEER FAALİYETLERİ

İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda Türkiye ile ABD'nin ortak bir vizyona sahip olup olmadığının sorulması üzerine de Rodman, Türkiye'nin ABD'den farklı olarak bu ülkeyle diplomatik ilişkileri bulunduğunu hatırlatarak, mevcut bazı yaklaşım farklılıklarına rağmen, İran konusunda birçok noktada birleştiklerini belirtti.

Rodman, İran'ın nükleer silahlanma programının bölge için çok kötü olduğu ve bunun önlenmesi için diplomatik çabalara destek verilmesi gerektiği hususlarında Türkiye ile hemfikir olduklarını da kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious