Irak'ın üçe bölünme önerisine Türkmenlerden tepki!

  • Giriş : 27.09.2007 / 16:50:00

Irak Türkmenleri Irak'ın 3 federal bölgeye bölünmesi halinde kendilerinin 4. bölgeyi ilan edeceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD senatosunda bağlayıcı olmayan bir kararla Irak'ın 3 federal bölgeye ayrılması görüşüne Türkmenlerden "Biz de 4. bölgeyi kurarız" uyarısı geldi.

Konu ile ilgili Cihan Haber Ajansına açıklamada bulunan Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı ve Irak Milli Türkmen Partisi Başkanı Cemal Şen kendilerinin Irak'ın birliğinden ve bütünlüğünden yana olduklarını söyledi. Ancak bunun eski durumunda ise sessiz kalmayacaklarını ifade eden Şen, "ABD senatosunun tavsiye niteliğinde aldığı kararla Irak'ı 3 ayrı federal bölgeye bölünmesi kararı çıktı. Yani Irak bölünmesi halinde Şii, Sünni ve Kürt bölgesi olarak ayrılması söz konusu. Biz Irak Türkmen Cephesi olarak bu kararı reddediyoruz. Biz Irak'ın birliğini ve tam bağımsızlığını istiyoruz." dedi.

Ancak siyasi ve idari yapının bölgeler halinde olmadığını kaydeden Şen, "Biz iller bazında olmasını istiyoruz. Fakat böyle bir durum söz konusu olması halinde biz de 4. bölgeyi Türkmeneli bölgesi ilan ederiz. Yani hükümet ve bölgelere parçalanırsa bizde seyirci kalmayacağız." diye ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious