Iraklı 250 mahkum serbest bırakıldı

Iraklı 250 mahkum serbest bırakıldı.14582
  • Giriş : 16.04.2008 / 21:11:00

Irak'taki Koalisyon Kuvvetleri, suçsuzluğu ispatlanan 250 Iraklı tutukluyu bugün serbest bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

250 tutuklu Bağdat'daki Koalisyon Kuvvetlerine bağlı Cropper Hapishanesi'nde düzenlenen törenle serbest bırakıldı.

Serbest bırakılan tutukluların yaklaşık yüzde 80'inin sünni olduğu kaydedildi.

Törende konuşan Sünni Vakfı Divanı Başkanı Dr. Ahmed Abdulğafur El Samarayi, koalisyon kuvvetlerinin elinde bulunan tutukluların sadece yüzde 10'nun suçlu olduğu, yüzde 90'ının iftiraların kurbanı ya da yanlış anlaşılma sonucu tutuklandığını kaydetti.

Samarayi, koalisyon kuvvetlerinin Irak'taki Tutuklamalar ve Hapishanelerinden sorumlu Tümgeneral Douglas Stone'a suçsuzluğu kanıtlanan tutukluların serbest bırakılmaları için bir komisyonun kurulmasını önerdiğini ve koalisyon kuvvetleri komutanından Amerikan kuvvetlerinin rastgele tutuklamalara son vermelerini istediğini belirtti.

Bu arada AA'ya konuşan, serbest bırakılan tutuklulardan dahiliye uzmanı Dr. Settar Hafız Hüseyin, 2,5 yıl önce uğradığı iftira nedeniyle tutuklandığını ve kendisine "Koalisyon kuvvetlerine saldırı düzenleme" suçlamasının yöneltildiğini söyledi. Hüseyin, tutuklulık döneminin çok zor olduğunu, koalisyon kuvvetlerinin kendisine kendini savunma fırsatı vermediğini dile getirerek, "Ben cani değilim, ben vatanımı seven bir insanım. Bucca hapishanesindeydim.

Bucca hapishanesi 3 kısma ayrılıyor, ben birinci kısımdaydım. Birinci kısım yeşil taraf olarak biliniyor, bu kısımda suçsuz ve sorunsuz tutuklular kalıyordu. Her grubun bir temsilcisi vardı, ben de temsilciydim. Biz temsilciler, temsil ettiğimiz tutukluların ihtiyaç ve taleplerini, haftada en az bir kez görüştüğümüz hapishane komutanına iletiyorduk ve isteklerimiz yerine getiriliyordu" şeklinde konuştu.

İftira sonucu tutuklanan ve Amerikan Kuvvetlerinin elinde 3 yıl 3 ay tutuklu kalan bir başka tutuklu Fuad Salman Abbas Ali El İki, 18.01.2005 tarihinde kendisine atılan iftira sonucu Amerikan kuvvetleri tarafından tututuklandığını ve ilk 2 ayı Ebu Gurayb hapishanesinde, son 3 yılı da Basra'da bulunan Bucca hapishanesinde geçirdiğini belirtti.

El İki, "Irak'ın aleyhine ülkemin düşmanı olan komşu ülkelerin, özellikle İran'nın lehine çalışan mezhepçi, hain ve münafıkların bana attıkları iftiralar sebebiyle tutuklandım. Hapishanede, binlerce insanla içli dışlı olmam münasebetiyle insanların hakikatlerini öğrendim. Kimi insanlar vatanperverlikten, kimisi de dinden atıp tutuyor, çoğu yalancıydı. Hapiste mahkumlar için çeşitli eğitim kursları vardı.

Öğrenimini tamamlayamayanlar için okul programları, ingilizce kursları ve mesleki eğitimler vardı. Ben Kur'an-ı Kerim ve Irak Anayasası kurslarına katıldım. Hapishanenin kanunu var, kanuna uyarsan bütün hak ve hukukunu alırsın, kanuna uymazsan cezalandırılsın" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious