Iraklı çocukları Türk öğretmenler eğitiyor

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Irak, ABD işgalinin üçüncü yıldönümünü yaşarken, ülkenin kuzeyinde faaliyet gösteren Türk okulları, başarıları ve özverili çalışmalarıyla büyük takdir topluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

12 yıldır Iraklı çocuklara eğitim verdiklerinin altını çizen Fezalar Eğitim Grubu Genel Müdürü Talip Büyük, “Çok sıkıntı çektik. Ama değdi. Şu anda en gözde eğitim kurumlarından biriyiz.” diyor. Erbil'de 1 ilkokul ve 2 lise, Süleymaniye'de de 2 liseleri bulunduğunu kaydeden Büyük, eğitim alanında büyük başarılara imza attıklarına dikkat çekiyor ve ekliyor: “Kerkük'te de bir lise açacağız. Önümüzdeki yıl eğitim ve öğretime başlayacak.”

Fezalar Eğitim Grubu Genel Müdürü Talip Büyük, Irak'ta 12 yıldır yürüttükleri çalışmaları anlatırken, yaşanılan zorlukları dile getiriyor. Şiddetin yoğun olduğu yıllarda öğretmenlerinin ders sonrasında okulun güvenliğini sağlamak için 24 saat silahla nöbet tuttuklarını ifade eden Büyük, “Çok sıkıntı çektik. Şimdi en gözde eğitim kurumlarından biri durumundayız.” diyor. Irak'ta 1650 öğrenciye Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Arapça eğitim verdiklerini belirtirken, okullarda 40'ı erkek, 24'ü bayan 64 Türk öğretmenin çalıştığını vurguluyor. Öğrencilerin Türk öğretmenleri tercih ettiklerinin de altını çizen Genel Müdür, Kerküklülere ise şu müjdeyi veriyor: “Lisenin açılması için Kerkük Valiliği ile sözleşme imzalandı. Okul gelecek yıl eğitim ve öğretime açılacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious