Irak'lı Kürt gençler Türk üniversitesi istiyor

Irak'lı Kürt gençler Türk üniversitesi istiyor.15536
  • Giriş : 13.11.2007 / 03:21:00

Kuzey Iraklı Kürt gençler Türkiye'nin bölgeye biran önce üniversite açmasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erbil'de eğitim öğretim veren Selahaddin Üniversitesi öğrenciler, bu üniversitenin Türkiye ile kardeşliğe katkı sağlayacağını vurguluyorlar. Selahaddin Üniversitesi İktisat Fakültesi Bankacılık ve Finans Bölümü Başkanı Prof. Dr.Cevdet Cafer Hattap da Türkiye'yi bölgeye eğitim konusunda yatırım yapmaya davet etti.

Ana muhalefet lideri Deniz Baykal'ın önerdiği terörle mücadele için alınması gereken önlemler arasında bulunan Irak'taki Kürt, Arap, Türkmen kökenli gençlerin Türkiye'deki üniversitelerde eğitim görmelerini sağlanması teklifi, Kuzey Irak'ta da olumlu karşılandı. Erbil'de eğitim öğretim veren Selahaddin Üniversitesi öğrencileri, bölgede kurulacak bir Türk üniversitesinin Türkiye ile kardeşliğe katkı sağlayacağını düşünüyor.

Selahaddin Üniversitesi İktisat Fakültesi Bankacılık ve Finans Bölümü Başkanı Prof. Dr.Cevdet Cafer Hattap da Cihan'a yaptığı açıklamada Türkiye'nin bölgeye eğitim konusunda yatırım yapmaya davet etti. Prof. Dr.Cevdet Cafer Hattap, Türkiye ile yaşanan sorunların çözülmesini istediklerini ifade ederek, "Şu anda yüzlerce şirket bu bölgede inşaat ve eğitim konusunda çalışıyor ve hizmet veriyor. İsteriz ki Türk yatırımcıları daha çok gelsin. Türkiye ile aramızdaki ilişkilerin daha iyi olmasını ve ileriye gitmesini istiyoruz. Biz Türkiye'nin ekonomimize yardımcı olmasını istiyoruz." dedi.

Komşu ülkelerden, özelikle de Türkiye'den yardım beklediklerini ifade eden Hattap, "Eğitim konusunda çok isteğimiz var. Türkiye'nin bu bölgeye eğitim konusunda yatırım yapmasını özelikle istiyoruz. Biz buraya gelecek Türk yatırımcılara her türlü yardım vermeye hazırız. Biz Türkiye'den eğitim soruna da yardım olması istiyoruz. Buna ihtiyacımız var." diye konuştu.

Hattap, bölgede yıllardan beri faaliyet gösteren Türk Okulları'na da teşekkür ederek, "Burada eğitim gösteren Işık Kolejleri'ne çok teşekkür ediyoruz. Bu konuda iyi örnek oluyorlar. Erdoğan ve hükümetinden iyi şeyler bekliyoruz. Biz bizzat Türkiye'den yardım istiyoruz. Türkiye bize hep yardım etti. Bunu unutmuyoruz. Aramızdaki ilişkilerin daha iyiye gitmesini istiyoruz. Onları buraya davet ediyoruz. Hatta bizim okullarımızda Türkçe Kürsüsü kısmı var. Eğitim konusunda Türkiye ile ilişkilerin genişletmeyi düşünüyoruz, biz buna hazırız." dedi.

"BİZİ KABUL EDERLERSE TÜRKİYE'DE OKURUZ"

Selahaddin Üniversitesi'nde okuyan Rizgar Haci isimli öğrenci de Cihan mikrofonuna Türkiye'nin buraya okul açmasını çok istediklerini belirterek, "Burada çok sayıda Türk şirketi var. Biz bu bölgeye Türk eğitimcilerini de istiyoruz. Gelirlerse ve okul açarlarsa çok seviniriz. Bu kardeşliğe katkı sağlar. Bizi kabul ederlerse Türkiye'de de okurum." dedi

Üniversite öğrencilerinden Hanan Selahaddin de Türkiye'nin Kuzey Irak'ta üniversite kurmasını olumlu karşıladığını ve bölgeye okul açılmasının iyi olacağını düşündüğünü ifade etti.

Başka bir öğrenci Casım Hıdır da Türkiye'nin onay vermesi halinde orada okumak istediğini ifade ederek buraya okul açılmasını çok istediğini kaydetti.

Halen Kuzey Irak bölgesinin Süleymaniye kentinde Irak Amerikan Üniversitesi, Erbil'de Fransız - Lübnan Üniversitesi, Dohuk kentinde Fransızların koleji, Erbil ve Süleymaniye'de Amerikan Media Okulu ile Lüblanlıların ise Şüheyfat Okulları ile Türk Kolejleri bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious