Iraklı Kürtlerden ABD'ye: Bizi satmayın

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Iraklı Kürtler, ABD Başkanı George Bush yönetimine "bizi satmayın" mesajını gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak Çalışma Grubu'nun raporunda Kerkük'te gelecek yıl için planlanan referandumun ertelenmesinin ve Irak'ın geleceği konusunda komşu ülkelerle işbirliği yapılmasının önerilmesinden kaygılanan Iraklı Kürtler, ABD Başkanı George Bush yönetimine "bizi satmayın" mesajını gönderdi.


Irak'ın kuzeyindeki yerel Kürt yönetiminin istihbarat ve güvenlik şefi Masrur Barzani, Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, "Kürtler, bir defa daha satılmak üzere. ABD yönetimi, bu raporda yer alan tavsiyeleri benimserse Kürtler, Irak'ın komşularının çıkarları uğruna kurban edilmiş olacak" ifadesini kullandı.

Amerikalı devlet adamları James Baker ve Lee Hamilton'un önderliğinde hazırlanan Irak Çalışma Grubu raporunun, "ABD'nin Irak'taki her çabasının altını oyan komşu ülke rejimlerini ödüllendirdiğini" ileri süren Barzani, Kerkük'te 2007'de referandum yapılmasını öngören anayasanın uygulanmasını istedi.

Masrur Barzani, Washington yönetimine hitaben, "bizi otoriter komşularımıza satmayın" ifadesini kullandı.
Barzani, "Bizim Kürt bayrağı çektiğimiz doğru. Bu, ülkelerinin başarısından ve devletlerinin özel kimliğinden gurur duyan Amerikalılar ile bizim bir başka ortak yanımız" ifadesine yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious