Iraklı liderler: Sorunlar diyalogla çözülsün

  • Giriş : 03.06.2007 / 16:54:00

Talabani ve Barzani, sınıra yığınak yapan Türkiye'nin Irak topraklarını ihlal etmediğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ın kuzeyindeki Kürt partilerin lideleri Celal Talabani ve Mesut Barzani, sınıra yığınak yapan Türkiye'nin Irak topraklarını ihlal etmediğini ifade etti.

İki lider, sorunların diyalogla çözülmesinden yana olduklarını bir kez daha belirtti.

Irak'ın kuzeyindeki Kürt partilerinin üst düzey yöneticileri, bölgede yaşanan son gelişmeleri ele almak üzere Süleymaniye'ye bağlı Dukan kasabasında bir araya geldi. Görüşmelere Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Başkanı (IKYB) ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak Kürdistan Demokrat Partisi ve Bölge Başkanı Mesut Barzani (IKDP) ile Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani ve iki partinin üst düzey yetkilileri katıldı.

Yaklaşık dört saat süren 'güvenlik zirvesi'nin ardından basın mesuplarının karşısına geçen Talabani ve Barzani, Türkiye Cumhuriyeti'nin Irak sınırına yığınak yaptığına dikkat çekti. Liderler var olan problemlerin diyalogla çözülmesinden yana olduklarını bir kez daha yineledi. Iraklı Kürt liderler, Türk askerinin Irak sınırını ihlal etmediğini kaydetti.

IKYB Başkanı Talabani, tedavi görmek üzere gittiği ABD'den dün dönmüştü. Talabani, Beyaz Saray'da Başkan George Bush'la da görüşmüştü. IKDP lideri Barzani ise dün Irak Başbakanı Nuri Maliki ile Erbil'de görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlemişti. Maliki ve Barzani, Türkiye'nin sınır ötesi operasyon düzenlemesini istemediklerini ifade ederek, problemlerin diyalog yoluyla çözülmesini istemişlerdi. Toplantıda, son siyasî gelişmelerin yanı sıra bu iki görüşmede ele alınan konular da gündeme getirildi.

DİRENİŞÇİLERLE İŞBİRLİĞİ YAPAN KÜRTLER 'SADDAM ARTIĞI HAİNLER'

Güvenlik zirvesinin ardından basın mensuplarına dağıtılan bildiride ise bazı Kürt grupların ise ülkedeki Sünni direnişçilerle 29 Nisan'da Mısır'ın başkenti Kahire'de ittifak kararı aldığı ifade edildi. Açıklamada, "Saddam'ın artığı hainler" sözleriyle nitelendirilen bu grupların, bölgedeki birlik ve bütünlüğü bozmayı hedeflediği vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious