Irak'ta 1 Mayıs kutlanamadı!

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Irak İşçi Derneği Genel Sekreteri Hadi Ali, güvenlik sorunu ve maddi olanaksızlar nedeniyle 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Bağdat meydanlarında kutlayamadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saddam döneminde işçilerin 1 Mayıs bayramını kutlamalarının yasak olduğunu belirten Ali, bugün de aynı durumda olduklarını söyledi. Ali, "Saddam döneminde işçi bayramını kutlamak yasaktı. Şimdi de pek farklı değil. Güvenlik sorunu ve maddi imkansızlıklar nedeniyle günümüzü alanlarda kutlayamıyoruz. Bundan dolayı eskiye nazaran hiçbir fark yok." diye konuştu.

Saddam döneminde işçilerin 1 Mayıs'ı ancak evlerinde kutlayabildiklerine dikkat çeken Ali, "Şimdi de pek farklı değil. Güvenlik nedeniyle meydanlarda, alanlarda değil annak küçük yerlerde ve dernek binalarında toplanabiliyoruz. Bir de maddi sorunlar var. Saddam döneminde işçi kimliğimiz yok edildi. Herkes memur sayılırdı . İşçi ve memur ayrımı ortadan kaldırılmıştı." dedi.

Irak'ta işgal sonrası işsizliğin yüzde 50'lere çıktığını kaydeden Ali, "Bizim bugünki durumuz Irak'ta dikta rejimden kurtulduktan sonra da çok kötü halde geldi. Irak'ta işçiler en mağdur kesim." şeklinde konuştu.

Irak'ta 1 Mayıs dolayısıyla bugün resmi tatil ilan edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious