Irak'ta 2 El Kaide lideri yakalandı

Irak'ta 2 El Kaide lideri yakalandı.13498
  • Giriş : 18.05.2008 / 19:43:00
  • Güncelleme : 18.05.2008 / 19:08:08

Amerikan ordusu, Irak'ın kuzeyindeki Musul kentinde sürdürülen operasyonda, El Kaide örgütünün iki liderinin yakalandığını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan ordusunun açıklamasında söz konusu kişilerin kimlikleri hakkında bilgi verilmezken, 10 kadar şüphelinin de yakalandığı belirtildi.

Açıklamada, ayrıca bugün Musul'da bomba yüklü araçla düzenlenmesi planlanan bir saldırının engellendiği kaydedildi.

Musul kentinde, Irak silahlı kuvvetleri ve polisi, Amerikan askerlerinin desteğinde El Kaide militanlarına karşı geçen 14 Mayısta yeni bir operasyon başlatmıştı. Operasyonda yaklaşık 1100 kişinin yakalandığı ve yüzlerce silaha el konulduğu bildirilmişti.

Bu arada, başkent Bağdat'ta havan topu mermilerinin bir yerleşim yerine düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 4 kişinin öldüğü, çoğu sokakta oyun oynayan çocuklar olmak üzere 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

Polis ve hastane yetkilileri, ölenlerden 3'ünün çocuk olduğunu kaydetti.

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, başkentin Memil semtine mermilerin atıldığı sırada çocuklar açık arazide maç yapıyordu. Saldırıdan sonra yaraları sargılı ve elbiseleri kan içindeki çocuklar Sadr semtindeki bir hastaneye kaldırıldı. Gözü yaşlı çocuklar bir yatağa 2 kişi olmak üzere hastaneye yerleştirildi.

En az 3 merminin düştüğü bölgede ölen çocuklardan birinin 1 yaşındaki Zehra Kadim, diğerinin 2 yaşındaki Abbas Nedim olduğunu belirten yakınları, 2 çocuğun cansız bedenlerini battaniyeye sardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious