Irak'ta 28 ceset daha bulundu

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Irak'ta Şiilerin denetimindeki Sağlık Bakanlığına bir hafta içinde ikinci kez saldırı düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakan Yardımcısı Hakim El Zamili, binanın yakınlarına 2 havan topu atıldığını, silahlı kişilerin binaya ateş açtığını söyledi. El Zamili, güvenlik görevlileriyle çıkan çatışmada, saldırganlardan birinin öldüğünü açıkladı.

Reuters ajansına demeç veren Sağlık Bakanı Ali El Şimari de bakanlığına yeni bir saldırı düzenlendiğini doğruladı. El Şimari, ancak olay esnasında bakanlıkta olmadığını söyledi.

Bu arada, Irak polisi, bu sabah itibariyle son 24 saatte Bağdat'ın çeşitli kesimlerinde 28 ceset daha bulunduğunu açıkladı. Cesetlerde kurşun ve işkence izleri olduğu belirtildi.

Öte yandan, Irak'taki Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Irak'ın kuzeyindeki Selahaddin vilayetinde bir Amerikan askerinin öldüğü, bir askerin yaralandığı bildirildi.

Associated Press'e göre, ABD'nin Irak savaşının başladığı Mart 2003'ten bu yana ölen Amerikan askeri sayısı 2882'ye yükseldi.

MALİKİ YOLA ÇIKTI

ABD Başkanı George Bush ile Amman'da görüşecek olan Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Bağdat Uluslararası Havaalanından özel bir uçakla Ürdün'e doğru yola çıktı.

Amman'a hareket eden Maliki'nin makamından yapılan açıklamada, 2 günlük resmi ziyarette, Irak'taki siyasi sürecin ve güvenlik görevinin çokuluslu güçten Iraklı askerlere devir hazırlıklarının ele alınacağı kaydedildi.

Irak Başbakanı Maliki'ye gezisinde, Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubeyi ve bazı milletvekilleri eşlik ediyor.

Bu sabahki saldırılar

Irak'ta bu sabah düzenlenen yeni saldırılarda 6'sı polis 8 kişi öldürüldü.

Güvenlik kaynakları, şüpheli bir aracın Samarra'da polis karakoluna girdiğini, polislerin ateş açmasıyla sürücünün aracı havaya uçurduğunu, 4 polisin öldüğünü, 3'ünün yaralandığını kaydetti.

Aynı bölgede bir başka polis karakoluna yaklaşık 40 silahlı adamın saldırı düzenlediğini belirten güvenlik kaynakları, bu saldırıda da 2 polisin öldüğünü, 2'sinin yaralandığını açıkladı.

Başkent Bağdat'ta ise polis devriyesinin geçişi sırasında patlatılan bombanın 2 sivilin ölümüne ve 2'si polis 7 kişinin yaralanmasına yol açtığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious