Irak'ta 3 kadın idam edilecek

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Irak'ta üç genç kadın, işgal güçlerine karşı direnişe katıldıkları için Irak Yüksek Ceza Mahkemesi tarafından idama mahkum edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

El Kadimiye hapisanesinde tutulan, 31 yaşındaki Wassan Talip, 25 yaşındaki Zeynep Fadıl ve 26 yaşındaki Liga Ömer Muhammed çeşitli bombalama eylemleriyle Bağdat'taki Yeşil Bölge'de bir ABD askerinin öldürülmesi olayından sorumlu tutuluyor. 26 yaşındaki Lika Ömer Muhammed adlı Iraklı kadın da 6 Şubat 2006’da adam kaçırma eylemine yardım ettiği iddiasıyla idama mahkum edilmişti.

Irak ceza yasasının 156. maddesindeki halkın güvenliğine karşı eylem yapmak suçundan yargılanan kadınlar suçlamaları kabul etmiyor.

Kadınlar kendilerine yöneltilen bu suçlamaları reddederken, uluslararası insan hakları örgütleri de yargı sürecinde Iraklı 3 kadına avukat tahsis edilmediğine vurgu yapıyor. Kadınlar, avukatları olmadığı için kararı temyiz edemedi.

Mahkeme kararının ardından, BM, Uluslararası Af Örgütü ve Avrupa Birliği, infazların durdurulması için girişimlerde bulundu, ancak bu çabalardan şimdiye kadar sonuç alınamadı.

İdama mahkum edilen Iraklı kadınlardan Zeynep Fadıl’ın 3, Lika Ömer Muhammed’in ise bir yaşında çocukları bulunuyor.

İDAM CEZASINA TEPKİLER...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, işgalci ABD güçlerine karşı direniş cephesine katıldıkları gerekçesiyle idam cezasına çarptırılan Iraklı üç genç kadının durumu ile ilgili olarak Irak Başbakanı Nuri El-Maliki'yi aradı ve bu konuda hassasiyetlerini dile getirdi.

Bu sabah Nuri El-Maliki'yi arayan Başbakan Erdoğan, üç kadının idamlarının oluşturacağı hassasiyetleri dile getirdi ve bu konuda genel olarak yargısız infaz olabileceği konusunda hassasiyetler bulunduğunu ifade etti.

Başbakanlık kaynakları, Nuri El-Maliki'nin de dosyaların inceleneceği ve konu ile ilgileneceği yönünde görüş bildirdiğini kaydetti.

"İNFAZI DURDURUN"

Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Avukat Nesip Yıldırım, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'ye çağrıda bulunarak, 3 kadına verilen idam cezalarının infazının durdurulmasını istedi.

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ta işgal güçlerinin merkezine saldırı düzenlemek ve bir ABD'li askerin ölümüne neden olmak iddiasıyla yargılanan 3 kadına verilen idam cezasının, 3 Martta infaz edileceğinin bildirildiğini anımsattı.

İdam cezalarının infazının durdurulması gerektiğini ifade eden Yıldırım, açıklamasında, yargılamanın bağımsız yapılmadığını iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious