Irak'ta 4 milyonu aşkın kişi göç etti

Irak'ta 4 milyonu aşkın kişi göç etti  	.14615
  • Giriş : 25.02.2008 / 13:15:00

Irak'ta mezhepsel çatışmalar ve siyasi çekişmeler yüzünden 4 milyondan fazla kişi ülke dışına ya da ülke içinde daha güvenli bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mezhepsel çatışmaları özellikle Samarra'daki Askeriye Türbesi'ne Şubat 2006'da düzenlenen saldırı tetikledi. Göç edenlerden bir kısmı gidecek yerleri olmadığı için boş alanlara kendileri için kurulan çadırlarda sıkıntı içinde de olsa güvenli bir şekilde yaşıyor.

Iraklı göçmenlerin sorunlarıyla ilgilenmek üzere parlamento çatısı altında oluşturulan komisyonun başkanı Abdulhaluk Zengene, yaptıkları araştırmalar neticesinde, 2,5 milyondan fazla kişinin Irak dışına göç ettiğini belirlediklerini kaydetti.

Ülke içinde göç etmek zorunda kalan kişi sayısını da 1,5 milyon olarak veren Zengene, şunları söyledi:

"Mezhepsel çatışmalar yüzünden ülke içinde oturdukları evlerden daha güvenli yerlere 186 bin aile (yaklaşık 1,5 milyon kişi) göç etmek zorunda kaldı. Irak Kızılay teşkilatının araştırmasında ise bu rakam 220 bin aile. Bu sorunun çözümüne yönelik bir siyasetten yoksunuz, bu da ayrı bir felakettir. Hükümettin zayıflığından kaynaklanan bir önemsemezlik var. Bu dram Irak toplumu için bir tehlike oluşturuyor ve düşman güçler tarafından aleyhimize kullanılabilir."

Bu arada, Bağdat'ta bir yıl önce hayata geçirilen güvenlik planı hakkında bilgi veren Tahsin El Şeyhli, güvenlik durumundaki olumlu gelişmelere rağmen göç edenlerin evlerine dönmeleri için öncelikle huzurlu olacaklarına inanmaları gerektiğini, bunun da büyük çabalar gerektirdiğini kaydetti.

Mezhepsel çatışmaların kurbanlarından biri El Falahi ailesi. Aile, Bağdat'ın batısındaki Hay El Bayya semtinde bir yıl önce çatışmaların başlaması üzerine daha güvenli olan Seydiye semtine taşınmasına rağmen şiddete kurban vermeye devam etti.

Milis kuvvetlerinin havan topuyla yaptıkları saldırıda kocasını ve kayın biraderini kaybeden, Türk medyasına uzun süre rehberlik eden Casim El Falahi'nin eşi Um Muhammed, yaşadıklarını şöyle anlattı.

"Hay El Bayya'da yaşıyorduk, Sünni-Şii ayrımı yoktu. Milis kuvvetleri saldırısı karşısında direnemedik, evimizi yaktılar. Kayın biraderimi kaçırıp öldürdüler. Bunun üzerine Seydiye semtine göç ettik, yine de kurtulamadık. Evimize havan toplarıyla saldırdılar. Olayda eşimi ve kayın biraderimi kaybettim. Bunun üzerine Suriye'ye göç ettik, orada BM'ye iltica talebinde bulunduk. Ama bir sonuç alamadan imkansızlık yüzünden Bağdat'ta, kocamı ve kayın biraderimi kaybettiğim eve dönmek zorunda kaldık."

Hayatının baharında babasını kaybeden Hibe El Falahi ise "hayatının yıkıldığını ve sanki bir hedefinin kalmadığını" anlattı. Babasından bahsederken göz yaşlarını tutamayan Hibe El Falahi, "Babamın ölümü bizde kapanmayacak bir yara bıraktı. Emeli, benim üniversiteye girip mezun olmamdı. Eğitim Fakültesinde okuyorum, babamın bu emelini gerçekleştirmek için var gücümle çalışacağım" dedi.

Resmi rakamlara göre, 2003'te başlayan savaştan sonra ülkesini terk eden Iraklıların halen bulundukları ülkelerde sayıları şöyle:

Suriye'de 1 milyon 400 bin, Ürdün'de 750 bin, Körfez ülkelerinde 200 bin, Mısır'da 100 bin, İran'da 54 bin, Lübnan'da 40 bin ve Türkiye'de en az 10 bin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious