Irak'ta akan kanı durdurun!

  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

Iraklı Şii ve Sünni din adamları, İKÖ başkanlığında Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde biraraya gelerek, Irak'taki mezhep çatışmalarını sona erdirmek için anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından okunan belgede, “Müslümanların şerefi, kanı, mal-mülkü, Müslüman ve Müslüman olmayanların ibadet yerlerinin ve ulusal İslam birliğinin korunmasının gerekliliği” vurgulandı.

IRAK HÜKÜMETİNE ADALET ÇAĞRISI

Liderler, ayrıca “kaçırılan ve rehin alınan masum Müslüman ve Müslüman olmayanların serbest bırakılması ve evlerini terk etmek zorunda kalanların evlerine dönmelerinin sağlanması” çağrısında bulundu. Irak hükümetinin “masum olduğu halde tutuklananları serbest bırakmaya ve suç işledikleri sanılanları adil şekilde yargılamaya” çağrıldığı belgede, “Irak'ta ulusal birlik, güvenlik ve barışın sağlanmasına yönelik tüm girişimlerin desteklenmesi” istendi. Belgede, “Sünni ve Şiilerin Irak'ın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için birlik olmaları gerekliliği” de vurgulandı.

TÜRKİYE: İKÖ'YÜ DESTEKLİYORUZ

Mekke belges ile ilgili bir açıklama yapan Türk Dışişleri Bakanlığı ise Irak'ta yaşanan mezhep ayrılığıyla ilgili gelişmeleri kaygıyla izlediğini belirterek, İKÖ'nün atmış olduğu uzlaşma adımını desteklediğini kaydetti. İmzalanan ortak belge Irak içinde de olumlu karşılandı. Irak Sünni Uzlaşma Cephesi lideri Adnan ed Duleymi, barış için atılacak bütün adımları desteklediklerini açıkladı.

Toplantıya kimler katıldı

Mekke toplantısına Sünni tarafından Sünni Vakfı Başkanı Ahmet Abdulgaffur Es Samarrai, Sünni Alimler Heyeti'nden Mahmud Sümeydai, Şii temsilcilerden Salih el Haydari, Şii Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi üyesi Şeyh Sadreddin El Kabbanci gibi ileri gelen din adamları katıldı. Toplantıya Ayetullah Sistani ve Muktada es Sadr temsilcileri katılmadı. Ancak her iki lider de toplantıya desteklerini bildirdiler.

Ortak belge tek çıkış yolu

“Mekke Belgesi”nin yayınlanmasına öncülük eden İslam Kalkınma Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, “Allah rızası için, ihlasla çalıştığımızı gördüler. Bu samimiyet, herkes tarafından paylaşıldı” dedi. İslam dünyasından tebrik ve destek mesajları yağdığnı belirten İhsanoğlu, Irak'taki tepkilerin ise çok olumlu olduğunu söyledi.

SON UMUT OLARAK GÖRÜLÜYOR

Iraklıların, Şii ve Sünni liderler tarafından açıklanan “Mekke Belgesi”ni, “Son ümit ve çıkış yolu” olarak gördüklerini anlatan İhsanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Irak basınından çıkan haberler bu girişimi çok destekleyici. Ümit gözüyle bakıyorlar. Bir çıkış yolu bir ümit olarak görüyorlar. Birçoğu son ümit diyor.” Irak'taki Şii ve Sünni grupları biraraya getirmek için Temmuz ayından bu yana çalışma yaptıklarını belirten İhsanoğlu, “Temmuz ayında bu inisiyatifimizi yaptıktan sonra, çok ciddi bir ölçüde kabul gördük. Biz de bunun üzerine başladık çalışmalara ve dün gördüğünüz gibi Harem-i Şerifte, Ramazan ayında, İslam dünyasının gözü önünde ve Irak tarihinde ilk kez iki mezhebin önde gelen liderleri yanyana oturdular, hazırladığımız metni imzaladılar ve ilk defa biz bunu kabul ediyoruz ve bizi takip edenlerin buna uymasını istiyoruz dediler” diye konuştu.

DESTEK BÜYÜK

Ekmeleddin İhsanoğlu, “Mekke Belgesini açıkladığımız andan şu ana kadar İslam dünyasından, çok değişik İslam topluluklarından. Mısır Müftüsü çok güçlü bir destek mesajı gönderdi. Lübnanlı Şii temsilcilerinden tebrik ve destek mesajları tebrik ve destek mesajları alıyorum. Dünden bu yana destek ve tebrik mesajları alıyoruz” dedi.

Çok geç kalındı!

Yeni Şafak Analiz - İbrahim Karagül
22 Şubat 2006'da Irak'ın Abbasi döneminden kalma en önemli kenti Samarra'da, Şiiler'in 12 imamından ikisinin kabrinin bulunduğu türbeye yapılan saldırı, Müslüman dünyayı yepyeni bir krizle tanıştırdı. Aslında Irak'ın işgalinden bu yana devam eden, ABD ve İngiliz istihbaratının adım adım provoke ettiği mezhep çatışması bu olaydan sonra kontrolden çıktı. Silahlı çatışmaların yanında, maskeli insanlar birbirlerini kaçırıyor, işkenceyle öldürüyor, Bağdat sokaklarında her gün elli-altmış ceset bulunuyordu. Camilerin bombalanmasına kadar varan bu çirkinliğin önlenmesi için yapılan bütün çağrılar boşa gitti. Çünkü Irak'ı üçe bölme senaryoları büyük oranda bu çatışmaya endekslenmişti. Mezhep savaşının planı işgalden önce hazırlandı. İşgal sırasında uygulandı. Şimdi sonuçlarını görüyoruz. Bu yangın söndürülmeli. Bu yangın, Irak işgalinden çok daha ağır sonuçlara yol açacak! Bu yangın, Irak sınırlarını aşıp Afganistan'dan Lübnan'a kadar yayılacak.İslam Konferansı Teşkilatı'nın (İKÖ) olağanüstü toplanması çağrıları bugüne kadar başarısız kaldı. S. Arabistan, İran, Mısır, Türkiye gibi ülkelerin sorunu acilen ele almaları çağrıları da karşılıksız kaldı. Mezhep eksenli çatışma o kadar kontrolden çıktı ki, Irak sınırlarını aşıp Pakistan'dan Lübnan'a kadar ürkütücü bir gerilimi beslemeye doğru evrildi. Nihayet 19-20 Ekim tarihlerinde Iraklı Sünni ve Şii din adamları Mekke'de bir araya getirildi. İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu başkanlığında, Müslüman kanı akıtılmasını yasaklayan ortak bir metne imza attılar. Mezhep çatışmasının önlenmesi için çaba harcanması ve birlik için mücadele edilmesi düşüncesi kabul edildi. Din adamlarının bu yemini, İhsanoğlu'nun bu girişimi başarılı olur mu? En azından bugüne kadar ilk kez bu amaçla bir girişim çıktı ortaya. Ama Irak içindeki siyasi iktidar mücadelesi, ülkenin parçalanma aşamasına gelmesi, ABD ve İngiltere'nin bütün politikalarının iç savaşı beslemesi, ümitleri kırıyor. Kriz görünenden çok daha derin ve ciddi. Dolayısıyla İKÖ'nün konuyu özellikle ele alması gerekiyor. Bu yapılmazsa, Mekke'deki girişimin başarılı olacağını söylemek gerçekten zor. Geri dönüş için giderek zorlaşıyor. Çok geç kalındı!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious