"Irak'ta askerlerin görev süresi 1 yıla inecek"

  • Giriş : 11.04.2008 / 09:04:00

Amerikan ordusu, Irak'tan asker çekme sürecine temmuz ayından sonra ara verecek. Irak ve Afganistan'daki askerlerin görev süresi de 15 aydan 1 yıla indiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Başkanı George Bush, dün Irak'taki son durumla ilgili 'ulusa sesleniş konuşması' yaptı ve Irak'tan asker çekilmesi sürecine temmuz ayından sonra ara vereceğini açıkladı.

Bush, değişikliğin görev süresi 1 Ağustos'ta başlayan birlikler için de geçerli olacağını söyledi.

ABD Başkanı, Kongre'de yapılan Irak görüşmelerinin ardından General David Petreaus'un tavsiyeleri uyarınca Irak'tan temmuz ayından sonra asker çekmeyi durduracağını söyledi.

Bush'un bu kararıyla temmuz sonrası Irak'taki toplam Amerikan askeri sayısı 140 bin seviyesine inecek ve muhtemelen başkanlık seçimlerinin sonuna kadar da bu seviyede kalacak.

Bush, "General Petreaus, güç indirimi değerlendirmesi için istediği kadar zaman kullanabilir" diyerek, Irak'taki çok uluslu gücün komutanına tam anlamıyla açık çek verdi.

ABD Başkanı ayrıca, Şii gruplar arasındaki çatışmayı tetiklediği suçlamalarıyla da İran'a gözdağı verdi.

"Tahran'ın bir seçim yapması gerek. Komşunuzla iyi ilişkiler içinde olmak istiyorsanız, yasadışı militan gruplara destek vermeyi bırakın, aksi takdirde ABD çıkarlarını askerlerini ve Irak'ı korumak için gerekeni yapar" diyen Bush'un sözleri Washington çevrelerinde Irak'ta kaydedilen aşamadan çok Başkan'ın yeni hedefinin İran olduğu şeklinde yorumlandı.

Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates de Irak'taki asker sayısının yılbaşında yüz binin altına düşmesini artık olasılık dışı gördüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious