Irak'ta Baasçılara memuriyet yolu

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Irak'ta Amerikan işgalinin ardından kamudaki Baasçıları tasfiye etmek için ABD tarafından kurulan bir komite, bir yasa tasarısı hazırlayarak birçoğunun o zamanki işlerine geri dönmesini tavsiye etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak'ı Baas partililerden arındırmak üzere kurulan Baasçıları Temizleme Komitesi Başkanı Ali Faysal El Lami, Saddam Hüseyin'in lideri olduğu Baas Partisi'nin eski üyelerinin, memuriyete dönmesine izin vermeyi planladıklarını söyledi. Lami, böylece 2003 yılında Amerikan işgalinin hemen ardından işlerinden atılan bir milyonu aşkın Baas üyesinin yeniden işe alınabileceğini söyledi. İlk etapta 30 bin kadar kişinin görevlerine dönmesinin düşünüldüğünü aktaran Lami, Saddam'ın yakın çevresinin bu kamu affından yararlanamayacağını kaydetti.

Irak'taki Sünnilerin marjinalleşmesinden çekinen Washington yönetimi, Şii ağırlıklı Irak hükümetine komiteyi yenilemesi konusunda baskı yapıyordu. ABD, komitenin bir "sorumluluk ve uzlaşma programına" dönüştürülmesini istiyordu. Baaslı oldukları için işlerinden olanların çoğu Irak'ın Sünni azınlığına mensup olduğundan, ABD'nin bu adımın ulusal uzlaşmaya katkısı olmasını umduğu belirtiliyor. Yasa tasarısının, Saddam'a idam cezası verilmesinin ardından gelmesi ise dikkat çekti.

Lami, birkaç gün içinde parlamentoya sunacakları tasarı ile kamu dışına çıkarılan Baasçıların sayısının 30 binden bin 500'e düşürüleceğini kaydetti. Lami, yasanın kabul edilmesi halinde bu bin 500 kişi hariç geri kalan tüm Baasçıların işine geri dönebileceğini veya emekli olabileceğini ifade etti. Ancak Lami, Saddam Hüseyin'in yakın çevresi bu aftan yararlanamayacağını ifade etti.

2003 yılında ABD ordusunca kurulan Komite, önemli bürokratları ve Baas Partisi'ne mecburan katılmış kişileri de kamu dışına ittiğinden oldukça eleştirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious