Irak'ta bir gazeteci daha öldürüldü

  • Giriş : 25.05.2007 / 21:42:00

UNESCO, Irak'ta bugün bir gazetecinin daha öldürüldüğünü duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Iraklı gaztecinin ismini Ali Khalil olduğu bilgisini veren UNESCO, bir gazetecininde 9 Mayıs'tan bu zamana kadar kayıp olduğunu söyledi.

New York'ta UNESCO'nun genel merkezinde bulunan genel direktör Koichiro Matsuura yaptığı yazılı açıklama da öldürülen gazeteci Ali Khalil'in 22 yaşında olduğunu bildirdi. Öldürülen Ali Khalil Irak'ta günlük yayın yapan el-Zaman'da çalıştığı dile getirildi. Irak'ta gazetecilerin görevlerini yapamadıklarını ifade eden Matsuura, bunun uluslararası insan hakları kuralının ihlali anlamına geldiğini dile getirdi. Ali Khalil'in öldürülmesini ve Salam Duhi el-Sudani'nin kaçırılmasını şiddetle kınadığını aktaran Matsuura, "Iraklı kadın ve erkeklerin bugün bu ülkede korkunç şartlar altında yaşadıklarını üzülerek takip ediyorum. Iraklıların temel insan haklarını elde edebilmek adına korkunç faturalar ödediğini görüyorum" diye konuştu.

Yapılan yazılı açıklama da ayrıca Mart 2003 Irak savaşının başlamasından bugüne kadar 177 gazetecinin yaşamını yitirdiği belirtilerek, ikisininde hala kayıp ve 13'ünün de rehin olarak tutulduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious