Irak'ta bir İranlı diplomat kaçırıldı

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Irak’ın başkenti Bağdat’ta üst düzey bir İranlı diplomatın, Irak ordusunun üniformalarını giyen silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yetkili, olayla ilgili soruşturma yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

İRAN, ABD'Yİ SORUMLU TUTTU
İran, Bağdat Büyükelçiliğinde görevli üst düzey bir diplomatının kaçırıldığını teyit etti.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammedali Hüseyni, yaptığı açıklamada, İran’ın Bağdat Büyükelçiliğinde 2. katip olarak görev yapan Celal Şerefi’nin "geçen Pazar günü, İran Milli Bankası’nın Bağdat şubesi önünde, ABD güçleri denetiminde çalışan Savunma Bakanlığı ile irtibatı olan unsurlarca kaçırıldığını" söyledi.

Bunun uluslararası kurallara aykırı olduğunu ifade eden Hüseyni, olayı sert bir şekilde kınadıklarını belirtti, Irak hükümetinden diplomatın serbest bırakılması için bir an önce devreye girmesini ve olayın faillerinin de ciddi bir şekilde cezalandırılmasını istedi.

"Bu girişimi yapanlar İran ve Irak’ın ortak çıkarlarını hedef aldılar" diyen Hüseyni, ABD’nin Irak’taki politikalarını "acemice ve gerginlik peşinde bir tutum" olarak nitelendirdi.

ABD’nin açık bir şekilde diplomatik kuralları çiğnediğini ifade eden Hüseyni, "Edindiğimiz bilgilere göre, bu tür terörist girişimlerde bulunanlar, Irak’taki ABD güçleri denetimi altında çalışıyor" dedi.

Hüseyni, kaçırılan diplomatın sağlığından ABD’yi sorumlu tuttuklarını da belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious