Irak'ta bomba yüklü araç patladı: 5 ölü

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu 5 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güvenlik kaynakları, aracın Dicle nehri kıyısındaki Filistin mahallesinde, bir lokanta yakınında infilak ettiğini, patlamada 5 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını belirtti.

Ölen ve yaralananların tümünün sivil olduğu bildirildi.

Irak'ın geleceği Bağdat'ta tartışılıyor

Irak'ın komşuları ve Birleşmiş Milletler’in 5 daimi üyesinin katıldığı güvenlik konferansı başkent Bağdat'ta başladı. Irak'ın geleceğinin tartışıldığı toplantı, İstanbul'da yapılması planlanan ikinci buluşmanın akıbetini de belirleyecek.

ABD'nin Irak'taki çatışmaları körüklemekle suçladığı İran ve Suriye heyetleri de toplantıda.

Toplantı Kuran okunmasıyla başladı. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin yaptığı kısa açılış konuşmasının ardından, Başbakan Nuri El Maliki sözü aldı.

Maliki, "Uzlaşma inisiyatifi, bizi kurtaracak gemidir" dedi ve diğer ülkelere, belirli bir kesimi destekleyerek Irak'ın içişlerine karışmamaları çağrısı yaptı.

Irak Başbakanı, "Bölge ülkelerinin Irak'ta mezhepçiliği kışkırtmasına izin vermeyeceğimiz gibi Irak merkezli olarak herhangi bir grubun da komşu bir ülkeye düşmanlık etmesine izin veremeyiz" diye konuştu.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari de, "Toplantının, Irak'ın istikrarı için yararlı olmasını umuyorum. Bu adımın, gerilimi düşürmek için yakın tarihte yapılacak daha geniş katılımlı girişimlerin başlangıcı olmasını umuyoruz" dedi.

ABD İran ile aynı masada

ABD, İran ve Suriye heyetleri toplantıda da dolaylı da olsa temas kuracak. ABD ile İran arasında diplomatik ilişki yok, iki ülkenin heyetleri aynı salonda olmalarına karşın el sıkışmadı.

ABD İran ve Suriye'yi, Irak'taki direnişçileri desteklemekle suçluyor. Şam yönetimi için bu toplantı Washington'la ilişkiler bir dönüm noktası.

Ancak Washington yönetimi İran ve Suriye ile "pazarlık değil, mücadele" edeceklerini, dahası şiilerin öldüğü son saldırılarda, Suriye'nin rolünü, açıklayacaklarını bildirdi.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari, toplantıdan önce yaptığı açıklamada, ABD yönetimi ve İran'ın aralarındaki çıkar çatışmalarını Irak üzerinden çözmeye çalışmamaları gerektiğini belirtmiş, "Onlardan Irak'ı bir piyon gibi kullanmamalarını isteyeceğiz" demişti.

Toplantıda, Türkiye'yi, Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol temsil ediyor. Türkiye'nin amacı, Bağdat'ta başlayacak diyalog sürecinin, devam etmesini sağlamak.

Henüz kesinleşmemekle birlikte, Bağdat toplantısından sonra Mısır'ın başkenti Kahire'de komşu ülkelerin dışişleri bakanlarının bir araya gelmesi, bunu takiben de İstanbul toplantısının düzenlenmesi bekleniyor. Bu toplantı için 2 Nisan tarihi üzerinde duruluyor.

Toplantının Türkiye için önemi

Türkiye tarafından 2003 yılında başlatılan komşu ülkeler sürecinde yer alan dokuz ülkeyle BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesini bir araya getirecek toplantı, Irak'taki gelişmelerin ikili ve bölgesel boyutlarıyla birlikte değerlendirilmesine olanak sağlayacak.

Toplantı sonunda bir bildiri yayımlanıp yayımlanmayacağı henüz netlik kazanmazken, Bağdat'ta ağırlıklı olarak Irak'ın yeniden yapılandırılması ve bir an önce kendi ayakları üzerinde durmasının sağlanması üzerinde görüş alışverişinde bulunulacağı belirtiliyor.

Bağdat'ta ilave güvenlik önlemleri

Öte yandan, AP'nin haberine göre, Bağdat'ta toplantıya katılacak üst düzey memurlarının güvenliğini sağlamak amacıyla ek önlemler alındı.

Irak İçişleri Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, toplantının yapılması planlanan Irak Dışişleri Bakanlığı binasının çevresinde de güvenlik önlemleri artırıldı.

Haberde ayrıca, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin başkent sokaklarını turlayarak, polis kontrol noktalarını ziyaret ettiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious