Irak’ta bugün 65 ölü

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Irak bugün yine şiddet dolu günlerinden birini yaşadı. Ülke genelindeki saldırı ve çatışmalarda 65 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şii lider Mukteda Sadr’a bağlı milislerin yaşadığı Sadr mahallesindeki bir polis karakoluyla pazar yeri yakınlarındaki patlamada 72 kişi de yaralandı. Bu saldırıdan yaklaşık iki saat sonra yine Sadr semtinde bir kamu binası yakınında düzenlenen bir başka bombalı araç saldırısında ise 8 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Ülkenin kuzeyindeki Kerkük kentinde düzenlenen saldırıda ise 21 kişi hayatını kaybetti. Çevrede büyük hasara neden olan patlamada 150’den fazla kişinin yaralandığı belirtiliyor. Kerkük’te Avukatlar caddesi olarak bilinen caddede bomba yüklü bir araç mahkeme binası önündeki polis kulübesi yanında infilak ettirildi. Patlamanın ardından birçok aracın alev almasıyla büyük bir yangın çıkarken, mahkeme binası önünün kalabalık olması nedeniyle ortalık can pazarına döndü. Çok sayıda yaralı, ambulanslarla Kerkük’teki Cumhuriyet hastanesine sevk edildi. Sağlık personeli, kanlar içindeki yaralılara iptidai şartlar altında müdahale etmeye çalışıyor. Yerel televizyonlardan sürekli kan anonsları yapılıyor. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Ölü ve yaralı sayısının bu kadar yüksek olmasında saldırının düzenlendiği bölgede kimyasal ürünlerin satıldığı dükkanların varlığına bağlanıyor.

Saldırıların, başkent Bağdat’ta toplanan uzlaşma konferansının başlamasından bir gün sonra düzenlenmesi dikkat çekerken Başbakan Nuri el Maliki de ABD Başkanı George Bush ile salı günü yapacağı görüşme için bugün Washington’a hareket etti. Geniş bir heyetle ABD’ye giden Maliki’nin temaslarındaki ana gündem maddesini ülkedeki güvenlik sorunları ve direnişin önlenememesi oluşturuyor.

Bu arada ABD ordusundan yapılan açıklamada Irak askerlerinin gece Bağdat’ın doğusunda baskınlar düzenledikleri bildirildi. Baskın sırasında çatışmalar yaşandığını ve 8 kişinin gözaltına alındığını kaydeden ABD ordusu 2 Iraklı rehinenin de operasyonla kurtarıldığını belirtti. Yine dün Bağdat’ın 70 kilometre güneyindeki Musayyib bölgesinde Şii Mehdi ordusu mensuplarıyla girilen ve 3 saat süren çatışmada 15 direnişçinin ve bir Irak askerinin öldüğü bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious