Irak'ta bugünkü saldırılarda 36 kişi öldü

  • Giriş : 08.06.2007 / 15:23:00
  • Güncelleme : 08.06.2007 / 15:31:05

Bağdat'ın kuzeydoğusundaki Diyala eyaletinde üst düzey bir polis yetkilisinin evindeki 14 kişi öldürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük'ün 50 kilometre güneydoğusunda yer alan Dakuk kasabasındaki bir camide düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 4 kişi öldü, 22 kişi de yaralandı.

Dakuk polisi, iki intihar saldırganının El Sakaleyn Hüseyniye türbesinde Cuma namazı sırasında üzerindeki bombaları patlattığını ifade etti. Yaralananlar arasında 4 çocuğun bulunduğu bildirildi.

Kerkük'te ise bir araç içerisinde açılan ateş sonucu 2 yaşındaki çocuğuyla birlikte öldürüldü.

Bağdat'ın kuzeydoğusundaki Diyala eyaletinde üst düzey bir polis yetkilisinin evindeki 14 kişi öldürüldü.

Diyala Acil Müdahale Timi Başkanı Ali el Curani'nin eyaletin başkenti Bakuba'nın güneyindeki Kenan kasabasına gelen silahlı saldırganlar, buradaki korumalarla çatıştı. El Curani, olayda 11 koruma ile eşi ve iki kardeşinin öldüğünü, 3 yetişkin çocuğunun da kaçırıldığını açıkladı. Saldırı sırasında polis şefinin evde olmadığı kaydedildi.

Güneydeki Basra kenti yakınlarındaki Kurna kasabasında düzenlenen eşzamanlı bombalı saldırılarda 16 kişi öldü, 32 kişi yaralandı.

Basra'nın 100 kilometre kuzeyindeki Kurna'da yerel saatle 07:30 art arda iki patlama meydana geldi. Irak polisi, ilk saldırının bir otobüs durağında bomba yüklü minübüsle, ikincisinin ise pazaryerindeki bir araçla düzenlendiğini kaydetti. Patlama anında pazarda, ürünlerini satmak için gelen köylülerin oluşturduğu bir kalabalık bulunduğu bildirildi.

Ülkede dün meydana gelen şiddet olaylarında 63 kişinin öldüğü tespit edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious