Irak'ta da operasyon beklentisine karşı hazırlık yapılıyor

Irak'ta da operasyon beklentisine karşı hazırlık yapılıyor.16901
  • Giriş : 23.10.2007 / 09:02:00

Yaşananların ardından Irak'ın Kuzeyinde de operasyon beklentisine karşı hazırlık yapılıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaşananların ardından bölgede Türk askeri birlikleri, savaş uçakları ve Sikorsky tipi helikopterle sınır hattında bombardıman yapıyor.Irak'ın Kuzeyinde de operasyon beklentisine karşı hazırlık yapılıyor

Kuzey Irak'taki Amediye bölgesinde bulunan Niro, Rekan, Bergen Kirejaro bölgesi ise topçu birlikleri tarafından bombalanıyor. Erbil'de bazı Türk işçilerinin evine gelen Erbil Emniyet Müdürlüğü Asayiş Bürosu'na bağlı polisler kimlik tespiti yapıp, Türk işçilere, "Türk müsünüz? Hangi amaçla buraya geldiniz? Nerede ve hangi şirketlerde çalışıyorsunuz" şeklinde sorular soruyor. Türkiye sınırındaki Zaho'da da Kürt istihbaratının şüpheli kişileri bildirmeleri için halka yaptığı çağrı üzerine sınır kapısından gelen bir çok Türk takip edilmeye başlandı. İşçi olarak Kuzey Irak'a girmeyen kişiler ise Habur Gümrük Kapısı'nın karşısında, Kürt denetimindeki İbrahim Halil Sınır Kapısı'nda kimlik fotokopileri alınarak sorgudan geçiriliyor.

SIKI GÜVENLİK
PKK'nın Hakurk bölgesindeki bir kampı ile aynı bölgede, kaçakçıların Türkiye'ye mal taşırken geçiş noktası olarak da kullandığı dağlarda bir çok kontrol noktası da yer alıyor. PKK'nın bu noktada daha önce kaçakçılardan haraç almak için kurduğu dağ başlarındaki "Seyyar Gümrük" noktaları ise sınırdaki askeri yığınak ve sınır ötesi operasyon ihtimali nedeniyle kaldırıldı. Peşmergeler kontrollerini sıklaştırıp güvenlik önlemlerini artırmaya devam ediyor.

ZÜLFİKAR ALİ AYDIN - SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious