Irak'ta dengeler Sünniler lehine değişiyor

Irak'ta dengeler Sünniler lehine değişiyor.14957
  • Giriş : 14.01.2008 / 17:01:00

Baas Partisi'nin üyelerinin işlerine geri dönmesini sağlayan yasanın çıkmasından sonra Kerkük'ün statüsü, petrol gelirleri gibi konularda da Sünnileri ümitlendiren gelişmeler var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak parlamentosunda 150 kadar Sünni ve Şii milletvekili Kürtlerin taleplerine karşı Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye destek veren bir bildiri yayınladı.

Iraklı Kürtlerin, Kerkük'ün statüsünün 2008 yılının ilk yarısında belirlenmesi, sayıları 140 bini bulan Peşmerge güçlerinin finanse edilmesi ve petrol anlaşmaları imzalayabilme hakkı taleplerinde ısrar etmesi Irak parlamentosunda bölünmelere yol açtı.

12 farklı partiye mensup 150 milletvekili bir bildiriyle, "Kerkük'ün statüsünün uzlaşmayla belirlenmesi ve petrol kaynaklarının merkezi hükümet tarafından kontrol edilmesi" çağrısı yaptı.

Sünni ve Şiiler Kürtler karşısında birleşti

Sünni ve Şii milletvekilleri, imzaladıkları bildiride ulusal konularda Kürtlere karşı Maliki hükümetine destek verdi.

Cumartesi günü Irak Parlamentosu'nun Baasçıların işlerine geri dönmesi ve emeklilik maaşı alması haklarını veren yasanın geçmesi Sünniler ve Şii Maliki hükümeti arasındaki bu yakınlaşmada etkili oldu.

Bu adı konmamış ittifak Irak'ta bölgesel çıkarlar peşindeki Kürtleri ve güneyde etkili olan El Hakim'in Irak Yüksek İslam Konseyi'ni hedef alıyor.

Sünniler ve Başbakan Maliki'nin başını çektiği Şiiler arasındaki yakınlaşma, Kürtlerin Sünni-Şii ayrımı üzerine kurduğu denge politikasını gütmesini güçleştiriyor.

ABD yönetiminden destek

Sünni Irak ulusal diyalog cephesi başkanı Salih Mutlak bu yeni oluşumun Irak milliyetçiliğini güçlendireceğine inandığını söyledi.

2007 yılında Irak'taki güvenlik durumunun görece olarak iyileşmesini sağlamlaştırmayı amaçlayan Amerikan yönetimi de bu yeni tabloyu desteklerken, Sünnilerin durumunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bu amaçla 70 bin kadar Sünni, Amerikan güçleriyle yerel güvenlik programlarında birlikte çalışıyor. Böylece işgalden 5 yıl sonra Sünni Araplar, Irak politikasında yeni bir denge unsuru olarak yeniden ortaya çıkmaya başladı.

Sünniler hükümete dönmeye hazır

Bu arada Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, ülkedeki en büyük Sünni siyasi grup olan Irak Uyum Cephesi'nin, Başbakan Nuri El Maliki yönetimindeki hükümete dönmeye hazır olduğunu söyledi.

Devlet Başkanı Yardımcısı ve Irak Uzlaşma Cephesi lideri Tarık El Haşimi, Irak Yüksek İslam Konseyi Başkanı Şii lider Abdülaziz El Hekim ile birlikte Bağdat'ta yaptığı basın toplantısında, Uyum Cephesi'nin hükümete dönmeye hazır olduğunu belirtirken, "daha önce de söylediği gibi" bazı taleplerinin olduğunu bildirdi.

Haşimi, bugün Başbakan Nuri El Maliki ile bu taleplere ilişkin görüşeceğini ve uzlaşma konusunda esnek olduklarını kaydetti.

Tarık El Haşimi, sadece Uyum Cephesi'nin değil, hükümetten ayrılan diğer grup ve partilerin de hükümete dönmelerinin Irak'ın çıkarları için gerekli olduğuna inandıklarını söyledi.

Şii lider Abdülaziz El Hekim de, Haşimi ile görüşmelerinde ülkedeki siyasi karışıklığın nasıl çözüleceğine odaklandıklarını, Iraklıların ilerleyen günlerde ya da haftalarda bu konuda gelişmelere şahit olacaklarını belirtti.

Irak Uyum Cephesi'nin Maliki başkanlığındaki hükümetin politikalarını protesto etmek için 6 bakanını ağustos ayında kabineden çekmesi, ülkedeki uzlaşma çabalarını zorlaştırmıştı.

Saddam yanlılarına uygulanan kısıtlama kaldırılmıştı

Uyum Cephesi, Sünnilerin parlamentoda ve orduda geniş biçimde temsil edilmesini ve çoğu Sünni tutukluların serbest bırakılmasını talep ediyor.

Parlamento, bir süre önce, idam edilen eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Baas Partisi'nin mensuplarına uygulanan birçok kısıtlamayı kaldıran kanunu kabul etmişti.

ABD'nin de uzun süredir çıkması için çaba gösterdiği yasayla, Saddam'a bağlılıkları süren Sünni Arap kesimlerin ülkedeki siyasi sürece daha fazla çekilmesi hedefleniyor.

Irak Parlamentosu'nun binlerce tutuklunun serbest bırakılmasını sağlayacak yeni bir yasayla ilgili de çalışmalar yaptığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious