Irak'ta Etnik ve mezhep kökenli çatışmalar sürüyor.

Irak'ta Etnik ve mezhep kökenli çatışmalar sürüyor..11721
  • Giriş : 07.09.2007 / 21:52:00

İshak El Feyyad, siyasi grupları camileri kullanmaktan uzak durmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Etnik ve mezhep kökenli çatışmaların sürdüğü Irak'ta, ülkenin önde gelen 4 Şii liderinden biri olan Büyük Ayetullah Muhammed İshak El Feyyad, dinin siyasetin dışında tutulması, camiler ile dini olayların siyasi grup, mezhep ya da kişilerin çıkarı için kullanılmaması çağrısında bulundu. Afgan doğumlu El Feyyad, kişisel amaçlara ulaşmada ya da siyasi bir parti, mezhep ya da özel bir kişinin çıkarı için, dinin siyasal amaçlarla kullanılmamasını istedi.

El Feyyad, Iraklı yetkililere de, felaket içindeki ülkeyi kurtarmak üzere birleşmeleri, siyasi ve kişisel dar fikirlilikleri bırakıp halkın iyiliği için çalışmaları çağrısını yaptı. Irak hükümetinden devlet kurumlarındaki yaygın yolsuzlukla mücadele etmelerini isteyen El Feyyad, yolsuzluk için ''Bu tehlikeli bir sorun, terörizmden bile daha tehlikeli. Irak halkının şerefini, inancını ve insani değerleri tehdit ediyor'' diye konuştu.

Irak'ta, 2005'te yapılan genel seçimler sırasındaki kampanyalarda, başta Büyük Ayetullah Ali Sistani olmak üzere dini liderlerin resimleri ve dini içerikli sloganlar kullanılmıştı. Laik gruplar, bu tip girişimlerin halkı etkilediği şikayetinde bulunmuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious