Irak'ta hacılar kaçırıldı iddiası

  • Giriş : 09.01.2007 / 00:00:00

Irak'ta, hac farizasını yaptıktan sonra Suudi Arabistan'dan dönen Iraklı Sünnileri taşıyan bir konvoyun kaçırıldığı öne sürülürken, hükümet bu iddiayı yalanlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yerel Bağdat televizyonu, Iraklı hacıların Arar sınır kapısından ülkeye girdikten kısa bir süre sonra kaçırıldıklarını duyurdu. Haberde, kaç kişinin kaçırıldığı konusunda bilgi verilmedi.

Başbakan Nuri El Maliki'nin makamından yapılan bir açıklamadaysa, hacıların kaçırıldığı haberlerinin "doğru olmadığı" bildirildi. Maliki'nin bu açıklamasına karşın, hacılarla ilgili çeşitli kaynaklardan farklı bilgiler geldi.

Amerikan Associated Press ajansına bilgi veren bir güvenlik yetkilisi, polisin 5 otobüslük konvoyda aranan 10 Suudi vatandaşı bulunduğu bilgisine sahip olduğunu, tüm yolcuların gözaltına alınarak sorgulandığını söyledi. Yetkili, konvoyda söz konusu Suudilerin olup olmadığının henüz belli olmadığını kaydetti.

Irak'taki Müslüman Din Adamları Birliği ise yazılı bir açıklama yaparak, güvenlik güçleri üniforması giymiş kişilerin hacılardan otobüslerden inmelerini istediğini ve hacıları akrabaları gelip almak üzere çölde bıraktıklarını belirtti.

Sünnilere ait bir vakfın başkanı Ahmed Abdul Gaffur El Samareyi de Şarkiya televizyonuna yaptığı açıklamada, kaçırılanların çoğunun Sünni İslam Üniversitesi hocası olduğunu söyledi. El Samareyi, bu kişilerin, güvenlik güçleri üniforması giymiş militanlarca kaçırıldığını savundu.

El Cezire'ye konuşan Sünni milletvekili Alaa Makki ise cep telefonu alınmadan önce kendileriyle temas kuran hacılardan birinin anlattığına göre, Arar'daki güvenlik güçlerinin önce güvenlik için konvoya eşlik edeceklerini söylediklerini, ancak ellerinde arananların isim listesi olduğunu söyledi.

Makki, konvoydaki 4 hacının askeri araçlar eşliğinde bilinmeyen bir yere götürüldüğünü, kendilerini arayan kişinin "bizi bilinmeyen bir yere götürüyorlar" dediğini ve daha sonra hattın kesildiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious