Irak'ta hükümet büyük bir krizle karşı karşıya

  • Giriş : 01.08.2007 / 15:54:00
  • Güncelleme : 01.08.2007 / 16:02:46

Irak'ta Sünni bloğun hükümetteki bakanlarının istifa etmesi ile hükümet şimdiye kadarki en büyük krizle karşı karşıya.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ta Sünni bloğun hükümetteki bakanlarının istifa etmesinin ardından Başbakan Yardımcısı Behram Salih, hükümetin şimdiye kadarki en büyük krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kürt yetkili Salih, Bağdat'ta yaptığı açıklamada "Bu muhtemelen Anayasa'nın kabul edilmesinin ardından yaşadığımız en büyük kriz" dedi. Salih, bu krizin çözülmemesi halinde de "şimdiye kadar yapılan uygulamaların bir mezara dönüşeceğini" söyledi.

Irak'ta Sünni bloğun hükümetteki bakanlarının istifa etmesinin ardından Başbakan Yardımcısı Behram Salih, hükümetin şimdiye kadarki en büyük krizle karşı karşıya olduğunu söyledi. Kürt yetkili Salih, Bağdat'ta yaptığı açıklamada "Bu muhtemelen Anayasa'nın kabul edilmesinin ardından yaşadığımız en büyük kriz" dedi. Salih, bu krizin çözülmemesi halinde de "şimdiye kadar yapılan uygulamaların bir mezara dönüşeceğini" söyledi.

IRAK KABİNESİNDEKİ SÜNNİ BAKANLAR İSTİFA ETTİ

Irak'ta Şii Nuri El Maliki Başbakanlığındaki kabinede bulunan Sünni bloğa üye 6 bakan, bir aydır süren tartışmaların ardından istifa etti. Sünni bakanlardan Refiy El İsavi, "Bloğumuz hükümetten çekilmiştir ve Başbakan yardımcılığı ve bakanlık görevi yapanlar istifalarını sunmuşlardır" dedi.

Açıklamayı Irak'ın Sünni Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi ve diğer bakanlarla birlikte başkent Bağdat'ta Yeşil Bölge'de bulunan basın merkezinde yapan Refiy İsavi, "Grubumuz, siyasi sürecin değiştirilmesini ve tüm ayrılıkçı ve etnik farklılıkların kaybolmasını umarak siyasi süreçte aktif olmaya devam edecektir" dedi.

İsavi, Haşimi'nin de görevine devam edeceğini ve diğer 44 Sünni milletvekilinin de Meclis'teki oturumlara katılmayı sürdüreceğini kaydetti. Ancak İsavi, "Eğer diğer partiler ciddi olmazsa tüm siyasi süreçlere katılımımızı yeniden değerlendireceğiz" uyarısında da bulundu.

Maliki'nin Şii hükümeti ile Parlamento'daki Sünni blok arasında bir aydan fazla süredir tartışmalar yaşanıyordu. Sünni blok, geçtiğimiz hafta da taleplerinin karşılanmaması halinde hükümetten çekilmekle tehdit etmişti.

Sünni vekiller, Şii Maliki hükümetini Sünnileri kaçıran, tutuklayan veya öldüren Şii milislere engel olmada başarısız olmakla suçluyor. Hükümet ise bunu reddediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious