Irak'ta hükümet direnişçilerle görüşüyor

  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

Irak’ta, şiddeti durdurmak amacıyla hazırlanan uzlaşma planı kapsamında, hükümetin, direnişçi gruplarla görüştüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Nuri El Maliki, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetinin temas içinde olduğu grupların isimlerini vermedi, ancak Irak konferansının en erken gelecek ay Mısır’da düzenlenmesi halinde uzlaşma ihtimalinin daha yüksek olacağını söyledi.
Siyasi sürece dahil olmayan gruplarla görüştüklerini belirten Maliki, bu grupların, isimlerinin açıklanmamasını kendilerinden rica ettiklerini kaydetti.Maliki, görüşmelerin sürdüğünü ve bu görüşmelerin ulusal uzlaşmanın bir parçası olduğunu bildirdi.
Maliki, geçen Haziranda, 24 maddeden oluşan bir ulusal uzlaşma programını açıklamıştı. Bu programda terörist faaliyetlere katılmayan direnişçilerin affedilmesi ve Saddam’ın Baas partisinin üst düzey üyelerini görevden alan yasanın değiştirilmesi öngörülüyor.
Irak’ın komşuları ve diğer ülkelerle, Mısır’ın sayfiye kenti Şarm El Şeyh’de 3-4 Mayısta bir konferans düzenlenmesi planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious