Irak'ta iç savaş şiddetleniyor

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Irak'ta Sadr saldırıları ile başlayan mezhepsel gerginlik giderek büyürken, son olarak Şii milislerin 6 Sünniyi diri diri yaktıkları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak polisinden Yüzbaşı Cemil Hüseyin, altı kişinin gazyağı dökülerek canlı canlı yakıldığını, bu sırada askerlerin olayı görmelerine rağmen müdahale etmediklerini söyledi. Bugün Hürriyet mahallesinde Sünni camilerine baskınlar düzenlendiği ve evlerin yakıldığı bildirilmişti.

Şii lider Mukteda El Sadr'a bağlı milislerin Ahbab El Mustafa, Nidaullah, El Müheymin ve El Kakika camilerine saldırdıkları ve Nidaullah Camii'ni ateşe verdiklerini belirtiliyor. Şii milislerce ele geçirilen Hürriyet mahallesinde birçok evin ateşe verildiği ve halka yanan yakınlarını kurtarmak için bile evlerine girmelerine izin verilmediği aktarılıyor. Polisin ve Irak askerlerinin ise bölgeye girmeyerek olanları sadece izlediği kaydediliyor.

Öte yandan bugün iki farklı Sünni camiine daha saldırı düzenlendiği, El Amel bölgesindeki bir Sünni camii olan Samarra camisine düzenlenen saldırıda 2 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious