Irak'ta iç savaş tehdidi

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Irak'tan geçen hafta ayrılan Londra Büyükelçisi William Patey bakanlara gönderdiği gizli yazıda Irak'ta iç savaş çıkmasını yüksek ihtimal olarak gördüğünü yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Patey, "Durum tamamen ümitsiz değil" demesine rağmen Irak'ın gelecek 5 ila 10 yıl için "zor ve karışık" bir ülke olarak kalabileceği yorumunda bulundu. İngiltere Dışişleri Bakanlığı sızdırılan bu bilgi hakkında açıklama yapmadı. Ancak Bakanlık, "Iraklı güvenlik birimleri her geçen gün büyüyor. Irak'ın güvenliğinin kendi birimlerine bırakılması süreci de başladı." dedi.

İngiliz elçinin mesajı gönderdiği yerler arasında Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Avamlar Kamarası lideri ve üstdüzey askeri liderler bulunuyor. Patey, "Irak'ın başarılı ve istikrarlı bir demokrasiye sahip olmasından çok düşük düzeyli bir iç savaş ve bölünmüşlük daha muhtemel bir durum. Başkan George W. Bush'un Irak'ın için en alt seviyede düşündüğü kendini devam ettirebilen, savunabilen ve yönetebilen ayrıca terörle savaşta yardım edecek bir hükümet isteği bile şüpheli." dedi. İngiliz elçi, "İç savaşı ve anarşiyi engellemek istiyorsak Mehdi Ordusu'nun Hizbullah gibi devlet içinde bir devlet olmasını engellemek öncelikli olmalı." yorumunda bulundu. Patey, gelecek 6 ayın Irak için önemli olduğu da gönderdiği mesajda belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious