Irak'ta iç savaş ufukta

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Irak’ta, iç savaş koşullarının oluştuğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pentagon’un yayınladığı raporda, ülkedeki çatışmaların henüz iç savaş olarak tanımlanamayacağı, ancak iç savaşa dönüşmesi için gerekli koşulların da bulunduğu belirtildi. Pentagon raporunda ayrıca, ülkedeki saldırıların son 3 ayda önceki döneme göre yüzde 15 arttığı ve bu dönemde ölen ıraklı sayısının yüzde 51 yükseldiği belirtildi.

Pentagon raporunda militanların giderek güçlendiği, özellikle Bağdat’ın dış mahallelerinde yaptıkları sosyal hizmetlerle halk nezninde saygınlık kazandıkları ifade edildi.

MEZHEP ÇATIŞMASI ARTIYOR

Pentagon, İran ve Suriye’nin Irak’ta mezhep çatışmasını körüklediğini, bazı aşırı dinci unsurların mezhep çatışması sayesinde güçlendiğini vurguluyor. Bir diğer önemli sorun da Iraklı sivilleri hedef alan bombalı saldırılar. Mezhebe dayalı terör bombalarının Bağdat halkını tedirgin ettiği, birçok günlük faaliyetin gelişmesini aksattığı belirtildi.

Öte yandan, Bağdat’ın Veziriye mahallesinde düzenlenen bombalı saldırılarda 3 kişi ölürken, 16 kişi yaralandı. Polis, bomba yüklü bir aracın polis devriyesi geçtiği sırada infilak ettiğini, ardından bir bombanın daha patladığını açıkladı. Samarra’daki ABD ordusu için askeri mühimmat taşıyan 4 TIR’ın sürücüsü silahlı kişiler tarafından öldürüldü, araçları ateşe verildi. Samarra polisi, ayrıca kentin dışında Pakistan uyruklu iki TIR şoförünün öldürüldüğünü belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious