Irak'ta iki gazeteci daha öldürüldü

  • Giriş : 30.05.2007 / 16:53:00

Irak'ta iki gazeteci daha silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazetecilerden biri ailesinden yedi kişiyle birlikte katledildi.

Başkent Bağdat'ın 30 kilometre batısındaki Felluce yakınlarında gazeteci Abdurrahaman El İssavi, önceki gün evine düzenlenen baskında öldürüldü. Silahlı saldırganlar İssavi'nin eşi, anne-babası, oğlu ve üç akrabasını da katletti.

Abdurrahman El İssavi'nin El Kaide'ye karşı Sünni aşiretlerin oluşturduğu Selamet Konseyi'nin basın temsilcisi olduğu ve resmî haber ajansı NINA için çalıştığı bildirildi.

Bağdat'ın 320 kilometre güneydoğusundaki Amare'de ise 'Irak'ın Sesi' haber sitesi için çalışan Nazar Abdülvahid silahlı kişiler tarafından öldürüldü.

Irak'ta işgalin başladığı 2003 yılının Mart ayından bu yana 145 gazeteci öldürüldü, 48'i de kaçırıldı.

Bu arada başkent Bağdat'taki Maliye Bakanlığı binasından dün kaçırılan 5 İngiliz'in bulunması için Sadr semtinde operasyonlar başladı. Polis üniformalı kişilerin kaçırılanları bu bölgede tuttuğu üzerinde duruluyor. ABD Ordusu, sabaha karşı burada düzenlediği operasyonlarda 5 şüpheliyi gözaltına aldığını duyurdu. Semtte yaşanan şiddet olaylarında 3 sivil ölürken, 8 kişi de yaralandı.

Felluce'de ABD üssünü hedef alan havantoplarının meskun bölgeye düşmesi nedeniyle ise 9 sivilin öldüğü, 15'inin de yaralandığı bildirildi.

Bağdat'ın güneyinde düzenlenen bombalı saldırıda ise iki polis öldü, iki polis yaralandı.

Irak genelinde dün düzenlenen saldırılarda ölenler ve bulunan cesetlerin sayısı 120'ye ulaşmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious