Irak'ta işgalin bilançosu: 600 bin ölü

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

ABD’nin işgal ettiği 2003’ten bu yana şiddetin bir türlü önlenemediği Irak’ta ölü sayısının 600 bini aştığı ifade edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Okulu tarafından yapılan araştırmada Irak’ın 47 farklı mahallesinde yaşayan bin 849 aileden alınan ölü sayısı bilgileri kullanıldı. Bunun kesin bir sayı olmadığına dikkat çeken araştırmacılar, elde ettikleri sayının 426 bin ile 793 bin arasında olduğunu belirtti. BM’deki uzmanlar, Johns Hopkins’te yapılan araştırmada kullanılan metotların uygun olduğunu ve istatistik bilim açısından varılan neticenin geçerli olduğunu dile getirdi. The Lancet İngiliz tıbbi dergisinde 2004’te yayınlanan bir önceki araştırma sonuçları, yaklaşık bin aileyi kapsayan dar bir örnekleme kullanıldığı için eleştirilmişti. ABD ordusu ise araştırma sonuçlarını, direniş ve mezhep çatışmalarındaki ölü sayısından çok daha fazla olduğu gerekçesiyle eleştirdi. Amerikalı yetkililer, yerel şiddet gibi sıradan cinayetler ve doğal ölümlerin de bu sayıya dahil edilmesinden dolayı araştırma neticesinin aldatıcı olduğunu savunuyor.

Araştırma, ABD işgalinden önce Irak’ta yıllık ölüm oranının binde 5,5 olduğunu; ancak bu oranın Temmuz 2006’da binde 19,8’e yükseldiğini ortaya çıkardı. Ölümlerin yarıdan fazlası açılan ateş sonucu gerçekleşmiş. Açılan ateşle hayatını kaybedenlerin oranı yüzde 56 iken, intihar saldırılarında ölenler ise yüzde 13. Araştırmayı gerçekleştiren ekip, ölenlerin hepsinin morglara götürülmediğine dikkat çekerek bu nedenle eksik olan hastane bilgilerinin gerçek ölü sayısını yansıtmadığına dikkat çekti. Iraklı yetkililer ise ölü sayısının söylenenlerden daha düşük olduğunu savunuyor. Irak hükümeti geçen hafta aldığı kararla ölü sayısının açıklanmasında iki ana kaynak konumundaki merkezi morg kurumu ve sağlık bakanlığının bu konuda açıklama yapmasını yasakladı. Uluslararası haber ajanslarının geçtiği ölüm haberlerini dikkate alarak hazırlanan Iraqibodycount isimli internet sitesinin son açıkladığı rakamlara göre, Irak’ta en az 43 bin 850, en fazla 48 bin 693 kişi öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious