Irak'ta kan durmuyor

  • Giriş : 20.01.2008 / 10:04:00

Şii tarikatı üyeleriyle polis çatıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak’ın güneyindeki Şii kentleri Basra ve Nasıriye’de denetimi ele geçirmeye çalışan “Cennetin Askerleri” tarikatı ile polis arasında çıkan çatışmalarda 66 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Irak hükümet yetkililerine göre, Şiilerin ruhani lideri El Sistani’nin de aralarında bulunduğu Şii liderlere suikast planladığı iddia edilen tarikat üyeleri Aşure Günü’nde Mehdi’nin geldiğini ilan edecekti.

MEHDİ DÖNECEKTİ

Cuma günü başlayan operasyon önceki gece ve dün sabaha kadar devam etti. Çatışmalarda Irak güçlerine Amerikan helikopterleri havadan destek verdi. Nasıriye kentinde 18’i tarikat mensubu olmak üzere en az 29 kişi hayatını kaybetti. Aynı tarikatın mensuplarıyla Basra’da patlak veren çatışmalarda da 35’i silahlı militan olmak üzere 37 kişi öldü.

Büyük Şii kentlerde denetimi ele geçirmeye çalışan “Cennetin Askerleri” tarikatı, geçen yıl ocak ayında da Irak ve Amerikan ordusuyla şiddetli çatışmalara girmişti. Necef’teki çatışmalarda aralarında tarikatın liderlerinden Dia Abdul-Zahra Kazim Krimawi’nin de bulunduğu 263 kişi öldürülmüştü. Samer Abu Kamar lakaplı tarikat lideri öldürülünce yerini Ahmed Hassani Yemeni almıştı. Tarikat üyeleri, Yemeni’nin Mehdi’nin elçisi olduğuna ve Abu Kamar’ın da Mehdi olduğuna inanıyor. Tarikatı üyeleri Mehdi’nin öldüğüne inanmıyor, bir gün döneceğine ve dünyayı kaostan çıkartacağına inanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious