Irak'ta kaos ortamı yaratılıyor

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak'ta yaşanan kaosun aşılması ile ilgili farklı düşüncelerin olduğunu ve bölünme alternatifinin dile getirildiğini hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayseri'deki iki günlük programı sonrasında babası, annesi ve kardeşiyle birlikte baba ocağında sabah kahvaltısı yapan Bakan Abdullah Gül, Kayseri'den ayrılırken basın mensuplarının sorularına cevap verdi. Bir gazetecinin Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e mahkemece idam cezası verdiğini hatırlatarak sorması üzerine Bakan Gül, bu meselenin Irak'ın içişleri meselesi olduğunu açıkladı.

Bakan Gül, açıklamasının devamında şunları söyledi: "Biz başka bir ülkenin içişlerine karışmayız. Saddam'ın yargılanması onların işidir. Irak bağımsız bir ülke. Siyasi birliği olan bir ülkedir. Seçimlerini yapmış ve bir hükümet kurmuş. Irak'ın toprak bütünlüğünün devam etmesini biz komşu ülke olarak istiyoruz. Bunu Irak halkının mutluluğu için istiyoruz. Çünkü Irak halkı çok acı çekti. O dönemde girdikleri anlamsız savaşlar milyonlarca insanın ölmesine, milyonlarca çocuğun yetim kalmasına neden oldu. Milyarlarca dolarda heba oldu. Bütün bu sıkıntıların arkasından Irak'ın düzlüğe çıkmasını beklerken maalesef Irak şimdi başka sıkıntılarla uğraşıyor. Halbuki Irak çok zengin bir ülke. Arap ülkeleri içinde de insan zenginliği olan bir ülke. Böyle bir ülkenin insanlarının daha mutlu daha müreffeh olması gerekirken dünyanın en büyük sıkıntısını çekiyorlar. Bunlar Irak halkını üzdüğü gibi bizi de üzüyor. Komşuları olarak çok üzülüyoruz. Irak'ın bir komşusu olarak bu ülkenin toprak bütünlüğüne çok önem veriyoruz. Şimdi hep söylediğimiz gibi bu bütünlük devam etmelidir. Farklı düşünceler ortaya çıkabilir. Yanlış alternatifler ortaya konulabilir."

Son günlerde Irak'ta bölünmelerle ilgili düşüncelerin olduğunu ifade eden Bakan Gül, bunun yanlışlığına dikkat çekerek, "Son günlerde görüyoruz. Irak bölünse bu kavga biter mi düşünceleri dillendiriliyor. Bu konuda herkesin dikkatini çekiyoruz. Diyoruz ki 'Sakın ha öyle bir şey düşünülmesin.' Çünkü öyle bir alternatif Irak'ı farklı bir kaosun içine sokar. Komşularda O zaman çok farklı davranmaya başlar. Bu sadece Irak'ın problemi değil. Bütün bölgenin bütün dünyanın problemidir. Onun için herkesin dikkatini çekiyoruz" diye konuştu.

Gül, herkesin kendi ülkesine sahip çıkmasını da isteyerek Irak halkına şu çağrıyı yaptı: "Arap, Kürt, Türk bunların hepsi Irak vatandaşıdır. Irak'a sahip çıksınlar. Irak onlarındır. Bizde komşular olarak onlara yardımcı olmayı düşünüyor ve yardım ediyoruz" dedi. Bakan Gül, bu açıklamasının sonunda bir gazetede yer alan 'Miloseviç olmayın' şeklinde açıklaması ile ilgili 'Söyleyecek bir şey yok' diye cevaplandırdı. Gül, apartmandan ayrılırken gençlerle sohbet ederek Kayseri'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious