Irak'ta kayıp gazeteci ölü bulundu

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Irak'ta 6 gündür kendisinden haber alınamaya Associated Press (AP) ajansının bir çalışanının başından vurulmuş haldeki cesedi morgda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

En son 6 gün önce evinden işine giderken ailesi tarafından görülen Ahmed Hadi Naci'nin (28) ölü bulunmasıyla ilgili olarak AP Genel Müdürü Tom Curley, Ahmed'in ailesi ve dostlarının acı ve üzüntüsünü paylaştıklarını ifade etti.

Curley, Irak'taki gazetecilerinin içinde bulunduğu durumun, AP'nin çok sayıda savaş ve çatışmaları izlediği 161 yıllık tarihinde emsalsiz olduğunu belirterek, Irak'taki meslektaşlarının cesaretinin ve yaptıkları işe kendilerini adamalarının, gazeteciliğin değerlerine ilişkin dünyaya bir örnek olduğunu kaydetti.

AP'de çalıştığı 2.5 yıl boyunca zaman zaman kameraman olarak da görev yaptığı belirtilen Naci'nin kim ya da kimler tarafından ve nerede öldürüldüğüne ilişkin ayrıntıların henüz bilinmediği bildirildi. Naci'nin kayıp olduğunun, 30 Aralıkta Bağdat'taki evinden sabah ajans bürosuna gitmek için ayrılmasından sonra gece eve dönmemesi üzerine eşi tarafından bildirildiği kaydedildi.

Ahmed Hadi Naci, Irak'ta savaşın başlamasından bu yana öldürülen dördüncü, bir ay içinde de ikinci AP çalışanı oldu.

Merkezi Paris'te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Naci'nin öldürülmesinden önce, Irak'ta savaşın başladığı 2003'ten bu yana 94 gazeteci ile 45 medya çalışanının öldürüldüğünü bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious