Irak'ta kuaförler yeraltına indi

  • Giriş : 28.12.2007 / 09:41:00
  • Güncelleme : 28.12.2007 / 10:07:37

İslamcı militanların ölüm tehditleri nedeniyle Irak’taki kuaförler kadınlara evlerde ve gizli salonlarda hizmet veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

IRAK’ın başkenti Bağdat’ta kuaförler, tehditler yüzünden faaliyetlerini yeraltında yürütmeye başladı. Başkentte Sünni ve Şii’lerin çoğunlukta olduğu semtlerde kuaförler, kadınlara evlerde gizli gizli hizmet veriyor. Kuaförler, Şii kenti Basra’da da tehdit altında ve gizlilik kuralını uyguluyor.

Son iki yıldır, İslamcı militanlar Batı kültürünün temsilcisi olarak gördükleri kuaför ve berber salonlarını, içki satan dükkanları ve kiliseleri hedef alıyor. Zaman zaman baskın yapan militanlar, bu dükkanları bombalayıp havaya uçuruyor. Kimi zaman da sahiplerini öldürüyor.

Dinen, kadınların güzel görünmemesi gerektiğini düşünen İslamcı militanların şerrinden kurtulmak için kuaförler, ölüm tehlikesine karşın, evlerde kelle koltukta gizlice kadınlara hizmet vermeyi sürdürüyorlar. Gözlerden uzak salonlarında, sadece tanıdıkları müşterilerine hizmet veren kuaförler, saç yapmak için müşterilerin evine de gidiyor.

KADIN KUAFÖRÜ ÖLDÜRDÜLER

Tam isimlerini vermekten çekinen kuaförler, aşırı dinci militanların baskısına karşın, kadınların saçlarını yaptırmaktan ve makyajdan vazgeçmediklerini söylüyorlar. Kuaför salonuna son saldırı, 13 Aralık’ta kuzeydeki Musul kentinde meydana geldi. Silahlı dinci militanlar, kuaför salonunu bastılar ve sahibi olan kadını öldürdüler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious