Irak'ta Kürtlerden Türkçe gazete

Irak'ta Kürtlerden Türkçe gazete.18737
  • Giriş : 24.03.2009 / 10:49:00
  • Güncelleme : 24.03.2009 / 10:59:48

Irak Kürdistanı'ndaki Kürtler Türkçe gazete çıkarmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara ile Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi arasındaki ilişkilerin geliştiği bir dönemde iletişimin gelişmesini sağlayacak önemli bir adım atıldı. Merkezi Erbil'de bulunan ve Kürtçe yayın yapan Hewler Post gazetesi, internet üzerinden Türkçe yayına başladı. Erbil merkezli 'www.hewleronline.com' adlı internet sitesine bağlı Türkçe yayın yapacak olan 'hewlerpost.com' adlı web gazete 21 Mart'ta yayına girdi.

“Irak Kürdistanı'nda çıkan ilk Türkçe web gazetesi” altbaşlığıyla internet üzerinden haftalık yayınlanmaya başlanan Hewler Post gazetesinin ilk sayısında, gazetenin genel yayın yönetmeni Rebwar Kerim Weli, Kürtlerin hiç bugünkü kadar Türkçe bir gazeteye ihtiyaç duymadığını belirtti. Weli, bunun nedeninin, Kuzey Iraklı Kürtlerin Latin alfabesi kullanmaması olduğunu belirterek, sadece Türklerin Kürtleri değil, Kürtlerin de Türkleri anlayamıyor oluşundan yakındı.

Weli, “Neden Türkçe Gazete” başlıklı çıkış yazısında, Kürtlerin büyük Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olduklarına gönderme yaptı. İlk etapta haftalık yayımlanacak gazete gerekli imkânlara kavuşursa günlük yayına geçecek. Gazete siyasi-kültürel ağırlıklı haberlere yer verecek. Hewler Post'un Genel Yayın Yönetmeni Rebwar Kerim Weli, Türkçe gazetenin bölge ile Türkiye arasındaki diyaloğu geliştireceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*