Irak'ta ölü sayısı 23'e yükseldi

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyindeki Mahmudiye kasabasında meydana gelen patlamada bir bina yıkılrken, olayda 17 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak Ordusu'ndan yapılan açıklamaya göre, saldırı bomba yüklü kamyonla düzenlendi. Görgü tanıkları, Bağdat'ın 30 kilometre güneyindeki yerleşim merkezinde meydana gelen patlamanın büyük bir krater oluşmasına neden olduğu bilgisini verdi.

Başkent Bağdat'ın El Alem semtinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ise 5 sivil hayatını kaybetti. Başkentteki bir başka saldırıda da bir sivil öldü.

Irak'ta bombalar patlamaya devam ederken, ABD Ordusu, bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılardan sorumlu olduğu öne sürülen bir El Kaide yetkilisini yakalandığını duyurdu.

Bağdat'ın güneyindeki Divaniye'nin kontrolünü ele geçiren milis güçlerle Irak Ordusu arasındaki mücadele bugün de devam etti. Kentte son üç günde devam eden çatışmalarda 9 kişinin öldüğü, 25'inin de yaralandığı bildirildi.

Bu arada Amerikan Ordusu, dün 4 askerinin daha öldürüldüğünü açıkladı. Irak'ta bu ayın ilk 7 gününde 21 ABD askeri öldü.

Öte yandan İngiliz güçleri ülkenin güneyindeki Basra'da bulunan bir üssün kontrolünü Iraklılara devretti.

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde Hıristiyan azınlık da Paskalya bayramında Pazar ayini için kiliselere akın etti. Katoliklerin ruhanî lideri Papa, Paskalya konuşmasında Irak'a da değinerek bu ülkeden olumlu hiçbir haber gelmediğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious