Irak'ta PKK'ya yakın partiye yasak getirildi

Irak'ta PKK'ya yakın partiye yasak getirildi.12330
  • Giriş : 08.06.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 08.06.2009 / 00:36:11

Irak Yüksek Seçim Komisyonu, 'Hiva' listesini, PKK'ya yakın olduğu iddiasıyla seçimlere girmesini yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi'nde 25 Temmuz'da yapılacak parlamento seçimlerine alınmayan Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi'nin (PÇDK) üyeleri bu yasağı protesto etti. Irak Yüksek seçim Komisyonu, seçimlere katılmak için yeni bir adla başvuran 'Hiva' (Umut) listesini, PKK'ya yakın olduğu iddiasıyla seçimlere girmesini yasakladı.

Bu nedenle Erbil'in 60 caddesi üzerinde bulunan Yüksek seçim Kurulu Erbil Temsilciliği önünde toplanan partililer, bu durumu protesto ederek kendilerine uygulanan yasağın keyfi olduğu vurgulanarak 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Protestolara eski PÇDK Partisi Başkanı Faik Muhammed Kolbi, sanatçı Diyar ile Halil Hemcin'inde protestoya katılması dikkat çekti.

Yüksek seçim Kurulu Erbil Temsilciliği önünde toplanan partililer, ellerinde afişlere durumu protesto etti. Daha sonra bir basın açıklaması yapan Umut Listesi Başkanı Necibe Ömer Ahmet, Irak Ulusal Güvenlik Devlet Bakanlığı'nın Irak Yüksek seçim Kurulu'na başvurmasıyla haklarında bu yasağı aldığını belirtti.

Ahmet "Bize gönderilen yazıda bu kurulan yeni oluşumun PÇDK tarafından desteklendiği, bu partinin uzantısı olduğu ve üyeler arasında PÇDK üst düzey yöneticilerin olduğu, ayrıca PÇDK'nın da Irak'taki PKK'nın bir uzantısı olduğu belirtilerek seçime girmemiz yasaklanmıştır. Bize gönderilen yazıda 3 gün içinde itiraz hakkımızın olduğu belirtildi. Bizler yasal yollarda hakkımızı alacağız. Yargı üstünlüğüne inanıyoruz." dedi.

Yüksek seçim Kurulu Erbil Temsilciliği yetkileri ise bu yasağın Bağdat'taki makamlar tarafından alındığını ve bu partinin 25 Temmuz'da yapılacak parlamento ve başkanlık seçimlerine giremeyeceği ifade ettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*